Obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

01.09.2018

Obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, wziął udział w Apelu Pamięci z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP, który odbył się przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci i mieszkańcy stolicy.

- Niezmiernie się cieszę, że możemy powitać naszych wspaniałych weteranów z całego świata w Warszawie w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękuję państwu, że zechcieliście przybyć, żeby się z nami spotkać - zwrócił się Prezydent RP Andrzej Duda do kombatantów. Podkreślił, że "Polacy są bardzo wdzięczni za wasze bohaterstwo, wielką odwagę i niezłomność".

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na obchodach Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP

 

 

 

Zobacz także:

„Nigdy więcej wojny; nigdy więcej rozdarcia” [PL/ENG]

Wystąpienie Prezydenta w Tczewie na obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 

- Walczyliście za wolną Polskę na wszystkich frontach II wojny światowej wszędzie byli Polacy, wszędzie był polski orzeł, wszędzie była ta biało-czerwona flaga, w tak wielu miejscach na świecie ludzie widzieli ten napis "Poland" na rękawie munduru żołnierza - mówił.

Prezydent podziękował zgromadzonym także za przygotowane przesłanie, które weterani skierowali do młodych, "tak niezwykle poruszające, mówiące właśnie o tym, jaka powinna być postawa Polaka, i jaka powinna być Polska". - Z całego serca Wam za to dziękuję - dodał.

Wyraził nadzieję, że przesłanie to "zostanie przechowane nie tylko w sercach, w archiwach, ale przede wszystkim w domach i w pamięci, po wsze czasy, także na następne pokolenia".

 

 

 

 

Jak dodał Prezydent, to wielki moment dla nas wszystkich, zobaczyć państwa w tym świętym miejscu na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, u stóp Grobu Nieznanego Żołnierza, przy krzyżu stojącym w miejscu, z którego kiedyś św. Jan Paweł II wezwał Polaków, aby podnieśli głowę, aby przyjęli natchnienie Ducha Świętego do "odmienienia ziemi, tej ziemi" - powiedział.

Uroczystości odbyły się bowiem także w ramach Światowego Zjazdu Weteranów Walk o Niepodległość RP, w którym bierze udział prawie 300 kombatantów z kraju i z 14 państw z czterech kontynentów. Zjazd został objęty narodowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania Niepodległości. (Prezydent.pl)