Szef BBN na otwarciu XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

05.09.2018

Szef BBN na otwarciu XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Cieszę się, że w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości dużą część ekspozycji zajmują produkty polskich przedsiębiorstw. Oznacza to, że nasz przemysł zbrojeniowy dysponuje potencjałem, który możemy dalej rozwijać. To ważne dla polskiego bezpieczeństwa i polskiej gospodarki - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez szefa BBN Pawła Solocha podczas XXVI MSPO w Kielcach

PRZECZYTAJ LIST PREZYDENTA DO UCZESTNIKÓW I ORGANIZATORÓW XXVI MSPO W KIELCACH

Prezydent zwrócił uwagę na wyzwania, jakie stoją przed przemysłem zbrojeniowym, które są spowodowane zarówno wieloletnią restrukturyzacją, jak i zmianami w środowisku międzynarodowym. Jako szansę dla polskiego przemysłu określił PESCO – unijny mechanizm stałej współpracy obronnej, który ma koordynować działania przemysłów zbrojeniowych krajów członkowskich. "Musimy także pamiętać, że w związku z niestabilną sytuacją bezpieczeństwa w naszym otoczeniu, Polska stoi przed koniecznością unowocześniania oraz wzmacniania sił zbrojnych" - napisał prezydent Duda. Podkreślił, że w tym procesie powinien uczestniczyć rodzimy przemysł.

***

W XXVI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach bierze udział 624 wystawców z 31 krajów. Tematem wiodącym tegorocznej edycji MSPO jest 100-lecie odzyskania niepodległości, dlatego po raz drugi w historii wystawy, Polska jest na niej krajem wiodącym. Targi odwiedzi ponad 50 delegacji zagranicznych. Wystawie towarzyszy kilkadziesiąt konferencji nt. obronności, w których biorą udział naukowcy, dyplomaci i przedstawiciele firm zbrojeniowych.

Teren wystawienniczy, składający się z siedmiu hal, ma 27 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Imprezie, która potrwa do piątku, towarzyszą targi Logistyka. Po raz drugi przy okazji MSPO, w najbliższy weekend, odbędą się Dni Otwarte, gdzie zainteresowani będą mogli obejrzeć broń i wyposażenie polskiego wojska. W 2017 r. MSPO i Dni Otwarte imprezy odwiedziło 38 tys. osób.

Źródło: PAP