Prezydent: Suwerenna równość państw - priorytetem Polski w RB ONZ - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

26.09.2018

Prezydent: Suwerenna równość państw - priorytetem Polski w RB ONZ

Andrzej Duda zabrał głos podczas Debaty Generalnej 73. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie mówił m.in. o wizji pozytywnego multilateralizmu, podkreślając, że Polska chce rozpowszechniać tę ideę w drugim roku swojego niestałego członkostwa w RB ONZ.

♦ Podkreślił, że nasz kraj chce wrócić do aktywnego udziału w misjach pokojowych ONZ.

♦ - Polska przywiązuje wyjątkowe znaczenie do ochrony praw człowieka, czego wyrazem jest m.in. kandydatura PL do Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2020-2022 - powiedział Andrzej Duda

♦ Prezydent zaznaczył, że przewaga w potencjale i sile państw nie powinna pozbawiać innych równego prawa do niepodległości i podmiotowości, a w każdym przypadku, kiedy rodzi się pokusa koncertu mocarstw, światowa stabilność jest naruszana. CZYTAJ WIECEJ

♦ W trakcie drugiego dnia Zgromadzenia Ogólnego tradycyjnie odbyło się wiele spotkań w mniejszych formatach poświęconych ważnym zagadnieniom z oenzetowskiej agendy.

 Prezydent wziął udział w spotkaniu liderów poświęconym COP24, a także spotkał się z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, Premierem Izraela Benjaminem Netanjahu czy Prezydent Malty Marie-Louise Coleiro-Preca.

 Wcześniej uczestniczył w debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconej nieproliferacji broni masowego rażenia. Debacie przewodniczył Prezydent USA Donald Trump. CZYTAJ WIECEJ

 Podsumowaniem dwudniowej wizyty w Nowym Jorku była konferencja prasowa, podczas której Andrzej Duda przywołał słowa Prezydenta USA Donalda Trumpa, podkreślając, że są dobrą prognozą dalszej współpracy. CZYTAJ WIĘCEJ

 

 

 

Tematem przewodnim wystąpienia Prezydenta RP podczas Debaty Generalnej 73. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ była wizja pozytywnego multilateralizmu związanego z budowaniem realnej wspólnoty międzynarodowej, opartej na suwerennej równości państw.

Andrzej Duda zaznaczył, że wokół tych idei, w drugim roku swojego niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa, Polska będzie organizować szereg inicjatyw, tak aby pozyskać możliwie najwięcej zwolenników dla naszej wizji. 

 

- W ramach promowanego przez nas porządku światowego opartego na prawie, chcę zwrócić uwagę na jedną fundamentalną zasadę, która będzie naszym priorytetem w drugim roku członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa. Mam na myśli suwerenną równość państw, o której mówi artykuł drugi Karty Narodów Zjednoczonych - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że Polsce zależy na relacjach, w których każde państwo ma równe prawa. - Nie oznacza to jednak naiwnego postrzegania świata jako pozbawionego różnic między państwami. Oznacza to natomiast, że przewaga w potencjale i sile państw nie powinna pozbawiać innych równego prawa do niepodległości i podmiotowości - zaznaczył. Dodał, że odnosi się to zarówno do relacji politycznych, jak i ekonomicznych.

 
 

Zaznaczył, że "w każdym przypadku, kiedy rodzi się pokusa koncertu mocarstw, światowa stabilność jest naruszona".

Prezydent oświadczył ponadto, że "Polska pragnie powrócić do aktywnego udziału w misjach pokojowych pod auspicjami ONZ". Podkreślił, że społeczność międzynarodowa nie może przejść do porządku dziennego nad zagrożeniami, które wynikają z zamrożonych konfliktów, okupacji i siłowej zmiany granic, jakie mają miejsce w Europie Wschodniej. CAŁOŚĆ WYSTĄPIENIA

– Polska przeciwstawia wizję pozytywnego multilateralizmu multilateralizmowi negatywnemu, który polega na koncercie mocarstw i opiera się na dążeniu przez niektóre kraje do decydowania o losie innych bez ich udziału i w imię własnych egoistycznych interesów, kosztem bezpieczeństwa pozostałych. Z tendencjami w kierunku tworzenia negatywnego multilateralizmu mamy do czynienia i w samej Europie, i w stosunkach globalnych - tłumaczył wcześniej szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski. 

 

  • Spotkanie liderów ws. COP24

W Nowym Jorku Andrzej Duda uczestniczył także w spotkaniu liderów poświęconym 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (COP24). Już na początku grudnia tego roku Polska obejmie przywództwo w procesie globalnych negocjacji klimatycznych podczas tej konferencji i zorganizuje szczyt w Katowicach. Ma on szansę stać się jednym z kamieni milowych globalnych negocjacji klimatycznych, a jego głównym celem, a zarazem priorytetem polskiej Prezydencji COP, jest finalizacja programu prac Porozumienia paryskiego.

 

 

  • Spotkanie z Premierem Izraela Benjaminem Netanjahu

Bieżący stan relacji dwustronnych, perspektywa współpracy polsko-izraelskiej w obszarze nowoczesnych technologii i w kwestiach wojskowych oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie, w tym wojna w Syrii, były tematami rozmowy Prezydenta Andrzeja Dudy z Premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. 

 

 

  • Spotkanie z Sekretarzem Generalnym ONZ

Tematem rozmowy Prezydenta Dudy z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem były głównie sprawy dotyczące planowanej na grudzień w Katowicach konferencji COP24. Prezydent Duda przedstawił także priorytety Polski na kolejny rok niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

 

  • Spotkanie z Prezydent Malty Marie-Louise Coleiro-Preca

Źródło: prezydent.pl