Prezydent: Na powstaniu listopadowym wzorowały się kolejne pokolenia - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

29.11.2018

Prezydent: Na powstaniu listopadowym wzorowały się kolejne pokolenia

To na nim wzorowały się później kolejne pokolenia, to ono obrosło legendą zrywu niepodległościowego, zrywu wolnościowego, niezłomnego dążenia Polaków do odzyskania wolnej, suwerennej i niepodległej ojczyzny – mówił Prezydent Andrzej Duda o powstaniu listopadowym podczas obchodów Święta Podchorążego.

W trakcie uroczystości, która odbyła się na dziedzińcu Belwederu, Prezydent wręczył nominację generalską i admiralską, a także wyróżnił podchorążych z uczelni wojskowych nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.

 

 


Akty mianowania otrzymali:

  • na stopień generała brygady:

płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek – Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej;

  • na stopień kontradmirała:

kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht – Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej.

 

Prezydent podkreślił, że zależało mu na tym, by wręczenie nominacji generalskich odbyło się właśnie dzisiaj, dlatego że – jak zauważył –„można powiedzieć, że dzisiaj jest dzień akademii wojskowych, dzień wojskowych szkół”.

 


– Panowie Generałowie, jesteście nauczycielami, opiekunami. Jesteście tymi, którzy prowadzą młodych w oficerskie życie, uczą ich wartości, uczą ich tego, jak być dobrymi żołnierzami Rzeczypospolitej. Cieszę się więc ogromnie, że właśnie dzisiaj mogliśmy Panom Generałom, w obliczu młodych podchorążych, te nominacje generalskie wręczyć – mówił Prezydent.

Andrzej Duda przywołał także historię Święta Podchorążego, która sięga wydarzeń sprzed stu lat. 29 listopada 1918 roku komendant Szkoły Podchorążych, generał Kukiel, przyprowadził tutaj swoich podopiecznych, podchorążych, po to, żeby wprowadzili do Belwederu Naczelnika Państwa marszałka Józefa Piłsudskiego i objęli wartę przy Belwederze.


Prezydent przypomniał, że tamto wydarzenie miało być uczczeniem pamiętnego wieczora z 1830 roku, „kiedy podchorążowie na czele z porucznikiem Piotrem Wysockim i grupą cywilów (…) wypędzili z Belwederu carskiego namiestnika, księcia Konstantego, rozpoczynając tym samym bój w powstaniu listopadowym”.

 


Choć – jak mówił Prezydent – powstanie nie zakończyło się sukcesem, to „nie można go nazwać porażką”. – To na nim wzorowały się później kolejne pokolenia, to ono obrosło legendą zrywu niepodległościowego, zrywu wolnościowego, niezłomnego dążenia Polaków do odzyskania wolnej, suwerennej i niepodległej ojczyzny – mówił Andrzej Duda.


Podczas uroczystości, oprócz nominacji generalskich, Prezydent wręczył także upominki pięciu podchorążym. Wyróżnieni zostali: bosman podchorąży Kinga Tomaszewska (Akademia Marynarki Wojennej), sierżant podchorąży Michał Uliczka (Lotnicza Akademia Wojskowa), sierżant podchorąży Łukasz Domoradzki (Akademia Wojsk Lądowych), sierżant podchorąży Wojciech Dawid (Wojskowa Akademia Techniczna), st. ogn. pchor. inż. Michał Zugaj (Szkoła Główna Służby Pożarniczej).

 


W uroczystości wziął udział także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.


Dzień Podchorążego ustanowiono na pamiątkę wydarzeń nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa podchorążych pod wodzą Piotra Wysockiego rozpoczęła powstanie listopadowe atakiem na Belweder, siedzibę wielkiego księcia Konstantego, dowódcy armii Królestwa Polskiego.


Święto to po raz pierwszy obchodzono jeszcze pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Pod koniec I wojny światowej w 1917 roku tradycję kontynuowała Szkoła Aspirantów Oficerskich w Ostrowi Mazowieckiej. Następne obchody zorganizowano w niezwykle uroczysty sposób już po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.


W latach 20. i 30. XX w. podchorążowie w mundurach galowych maszerowali z bronią i pochodniami ulicami Warszawy od Łazienek do Grobu Nieznanego Żołnierza lub Arsenału. W trakcie przemarszu jeden pododdział wyłączał się z kolumny i szedł do Belwederu. Na dziedziniec do przyszłych oficerów wychodził marszałek Józef Piłsudski, a po jego śmierci Prezydent Ignacy Mościcki. Przyjmowali oni uroczysty meldunek i składali podchorążym życzenia.


Po 1945 r. nadal obchodzono Dzień Podchorążego; 29 listopada z reguły odbywała się przysięga pierwszego rocznika szkół oficerskich. Współcześnie Dzień Podchorążego uroczyście celebrują m.in. wyższe uczelnie wojskowe, organizując spotkania i bale.

Źródło: prezydent.pl