Szef BBN: certyfikacja dowództwa w Elblągu wypełnia decyzje szczytu NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

06.12.2018

Szef BBN: certyfikacja dowództwa w Elblągu wypełnia decyzje szczytu NATO

Certyfikacja dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu to wypełnienie postanowień warszawskiego szczytu NATO; znamienne, że przy tej okazji prezydent wręczy awanse generalskie oficerom z dowództwa dywizji i dowództwa korpusu w Szczecinie – ocenił szef BBN Paweł Soloch.

W czwartek w Elblągu odbędzie się uroczystość zakończenia ćwiczenia Anakonda 18, podczas którego poddano certyfikacji dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód. Zadaniem dowództwa ma być koordynacja działań wielonarodowych grup batalionowych NATO.

"Certyfikacja dowództwa w Elblągu to postawienie +kropki nad i+ w realizacji postanowień szczytu NATO w Warszawie" – powiedział P. Soloch. "Prezydentowi zależało, aby proces osiągania gotowości dowództwa do działania przebiegał sprawnie i z dotrzymaniem wszystkich terminów. To świadczy o tym, że Polska konsekwentnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Widać, że nasi partnerzy z NATO także z determinacją angażują się budowę struktur wojskowych na wschodniej flance. NATO swoje deklaracje popiera konkretnymi działaniami" – dodał szef BBN.Zaznaczył, że utworzenie dowództwa dywizyjnego w Elblągu uzupełnia brakujące ogniwo w łańcuchu dowodzenia pomiędzy sojuszniczymi siłami stacjonującymi w Polsce i krajach bałtyckich a Dowództwem Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie. Przypomniał, że Polska "cały czas zgłasza gotowość do utworzenie dowództwa na szczeblu armii na wschodniej flance"."Po certyfikacji dowództwo w Elblągu przejmie zadania koordynacji działań batalionowych grup bojowych m.in. w obszarach szkolenia i świadomości sytuacyjnej. O znaczeniu tych obu dowództw świadczy także fakt, że Prezydent zdecydował się wręczyć awanse generalskie służącym w nich oficerom" – powiedział P. Soloch. "Rośnie rola polskich oficerów w strukturach sił sojuszniczych" – dodał.

Uznał, iż "symboliczne jest, że awanse generalskie po raz pierwszy zostaną wręczone w warunkach polowych; poza Warszawą i nie przy okazji państwowych uroczystości".

W czwartek w Elblągu prezydent wręczy nominację na stopień generała dywizji prezydent dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. gen. bryg. Krzysztofowi Motackiemu. Szef sztabu dywizji płk Piotr Malinowski i zastępca szefa sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód płk Dariusz Żuchowski otrzymają awans na stopień gen. brygady.

 

Źródło: PAP