Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji w Elblągu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

06.12.2018

Wizyta Prezydenta RP w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji w Elblągu

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Ministra Obrony Narodowej w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu związana jest z zakończeniem ćwiczenia Anakonda-18, podsumowaniem procesu certyfikacji Dowództwa oraz przekazaniem w podporządkowanie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie. W czasie wizyty Prezydentowi towarzyszył Szef BBN minister Paweł Soloch.

Rozpoczynając wystąpienie Andrzej Duda zwrócił się o oddanie hołdu 41. Prezydentowi Stanów Zjednoczonych George’owi H.W. Bushowi. 

- Jestem pewny, że gdyby nie polityka Stanów Zjednoczonych, polityka Prezydenta Ronalda Reagana, z którym jako wiceprezydent współpracował George H.W. Bush, gdyby nie późniejsza jego polityka jako Prezydenta USA to nie padłaby żelazna kurtyna i nie byłoby dzisiejszego pięknego spotkania – powiedział Andrzej Duda, dodając, że George H.W. Bush  należał do tych polityków, którzy ukształtowali historię i nowy obraz świata.

- I dzięki temu właśnie Polska jest dziś członkiem NATO, jesteśmy częścią wolnego, demokratycznego świata, a ćwiczenia Anakonda-18 mogły się odbyć – akcentował.

Prezydent składa wizytę w Elblągu bezpośrednio po powrocie z Waszyngtonu, gdzie uczestniczył w ceremonii pogrzebowej 41. Pezydenta USA.

 

  • Anakonda-18

- Podczas ćwiczenia Anakonda-18 udało się zrealizować wszystkie zakładane elementy – uznał Prezydent Andrzej Duda. Akcentował, że ćwiczono nie tylko działania bojowe, ale też obronne wobec działań hybrydowych.

Prezydent zwrócił uwagę, że Anakonda-18 to „duże wydarzenie ćwiczebne”, które odbywało się nie tylko na terenie Polski, ale i w państwach bałtyckich. Ocenił, że ćwiczenie było niezwykle wymagające. - Oznaczało z jednej strony tradycyjne zasadnicze ćwiczenie działań bojowych, ale z drugiej strony oznaczało także ćwiczenie obronne wobec działań hybrydowych – zaznaczył. - Gratuluję, że udało się zrealizować wszystkie założone elementy - podkreślił. Prezydent, jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych dziękował generałom, oficerom, żołnierzom, cywilom za czyny udział w tym wielkim wydarzeniu.

Andrzej Duda pogratulował też wszystkim zaangażowanym w proces tworzenia i certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. - Uzyskana doskonała ocena w certyfikacji stanowi potwierdzenie nie tylko Państwa ciężkiej pracy i zdolności organizacyjnych, ale pokazuje także ogromne zaangażowanie i jest z pewnością powodem do wielkiej satysfakcji – przekonywał.

W opinii Prezydenta, spotkanie na zakończenie ćwiczenia Anakonda-18 to przede wszystkim kolejne podkreślenie naszego sojuszu i naszych zdolności obronnych, co – jak dodał - jest tak niezwykle ważne w tym niezwykle dynamicznie zmieniającym się świecie, jeśli chodzi o architekturę bezpieczeństwa. Podziękował także wszystkim żołnierzom polskim oraz armii sojuszniczych, którzy brali udział w ćwiczeniu.

 

  • Awanse generalskie 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował trzech oficerów Wojska Polskiego na pierwszy oraz kolejne stopnie generalskie. W czwartek w Elblągu otrzymali oni akty mianowania.

Mianowani zostali:

na stopień generała dywizji:

  • gen. bryg. Krzysztof Motacki – dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód;

na stopień generała brygady:

  • płk Piotr Malinowski – szef Sztabu Wielonarodowej Dywizji Północy-Wschód,
  • płk Dariusz Żuchowski – zastępca Szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód ds. Zabezpieczenia.  

Prezydent i szef MON zwiedzili wcześniej stanowisko dowodzenia wielonarodowej dywizji. Prezydentowi towarzyszył Szef BBN Paweł Soloch. 

 

Źródło: prezydent.pl