Prezydent z wizytą u polskich żołnierzy stacjonujących w Rumunii - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

19.12.2018

Prezydent z wizytą u polskich żołnierzy stacjonujących w Rumunii

W Rumunii jesteście polską reprezentacją wspólnego bezpieczeństwa, na którym nam tak bardzo zależy – powiedział w środę Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty u polskich żołnierzy stacjonujących w Rumunii w ramach wielonarodowej brygady NATO. Podczas wizyty Prezydentowi towarzyszyli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz szef BBN minister Paweł Soloch.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził polskich żołnierzy stacjonujących w Rumunii w ramach wielonarodowej brygady NATO. Szef państwa wział w środę udział w wigilijnym spotkaniu z żołnierzami. Wyróżnieni otrzymali odznaczenia od Prezydenta RP i szefa MON. Celem wizyty było zapoznanie się z warunkami służby i pracy żołnierzy oraz pracowników kontyngentu.

  • Wizyta i uroczystysty apel na terenie stacjonowania PKW Rumunia

– Kiedy w 2016 roku zdążaliśmy do szczytu NATO w Warszawie, starając się o sojuszniczą obecność NATO w Polsce, mówiliśmy, że jesteśmy solidarni a solidarność oznacza nie tylko to, że potrzebujemy sojuszniczej obecności u nas, ale że jesteśmy gotowi nieść do innych naszych przyjaciół tę sojuszniczą obecność, czyli bezpieczeństwo –  powiedział Prezydent Andrzej Duda po uroczystym apelu na terenie koszar 26. batalionu piechoty. – W Rumunii jesteście polską reprezentacją wspólnego bezpieczeństwa, na którym nam tak bardzo zależy – podkreślił.

– Jestem tu, by wam za tę służbę ogromnie podziękować, jestem tu, by w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia podzielić się z wami opłatkiem i przynieść wam – choć na ten moment – ten powiew Polski, naszej ojczyzny – powiedział Prezydent.

– Ale jednocześnie, składając wam życzenia, chcę was prosić, byście osobiście ode mnie przekazali najwyższe wyrazy szacunku i podziękowania i najserdeczniejsze życzenia waszym najbliższym, kiedy będziecie z nimi rozmawiali, teraz przed świętami – mówił Prezydent. Zapewnił o ogromnej wdzięczności zarówno ze strony polskiego państwa, jak i ze strony głowy tego państwa za żołnierską służbę, poświęcenie dla Rzeczypospolitej, za ofiarę każdego dnia.

Zasadniczą część III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w siłach tFP w Craiova wystawiła 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbora-Muśnickiego z Międzyrzecza. – Chcę Państwu powiedzieć, że dokładnie trzy dni temu podjąłem decyzję o odznaczeniu waszego patrona pośmiertnie Orderem Orła Białego za Powstanie Wielkopolskie, za tamten wielki czyn – poinformował Andrzej Duda. – Chciałbym,  żebyście mieli absolutne poczucie, że chwała tego największego polskiego odznaczenia spływa na całą Wielkopolskę, a przede wszystkim spływa na waszą jednostkę – zaznaczył.

  • Spotkanie wigilijne Prezydenta RP z żołnierzami PKW Rumunii

Podczas spotkania wigilijnego Prezydent wyraził radość, że może spotkać się z polskimi żołnierzami bezpośrednio, w Craiovej, a za pośrednictwem przekazu sieciowego także z naszymi żołnierzami w kontyngentach poza granicami kraju. – Bycie żołnierzem to specyficzna decyzja o drodze życia. To wybranie na swoją przyszłość drogi służby dla państwa, dla bliźnich, dla rodaków. Często mówię, że to nie jest tylko indywidualny wybór żołnierza – to de facto droga całej jego rodziny – zaznaczył Andrzej Duda. Życzył zdrowia, sił, bezpieczeństwa i wszelkiego powodzenia na to Boże Narodzenie, na Nowy Rok i na cały następny rok 2019.

Wizyta w mieście Craiova (Krajowa), gdzie stacjonują polscy żołnierze, rozpoczęła się od odwiedzin miejsca internowania w 1939 r. Prezydenta Ignacego Mościckiego i naczelnego wodza, marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Tablica upamiętniająca Prezydenta Mościckiego znajduje się przy głównym wejściu do Pałacu Constantina Mihaila, na ścianie budynku, w którym aktualnie mieści się Muzeum Sztuki w Craiovej. 

Prezydent Duda odwiedził również cmentarz, gdzie spoczywają uchodźcy wojskowi i cywilni (oficerowie, szeregowi, dziennikarze, urzędnicy, gospodyni domowa, gimnazjalista) z czasów II wojny światowej. Na cmentarzu znajduje się obelisk z napisem „Polskim uchodźcom z lat II wojny światowej spoczywającym na cmentarzu przyjaznej ziemi rumuńskiej – Ojczyzna”.

Prezydentowi towarzyszył również Sekretarz Stanu w KPRP Błażej Spychalski.

PKW Rumunia wchodzi w skład wielonarodowej brygady stacjonującej w rumuńskiej Krajowej w ramach wzmocnionej sojuszniczej obecności na wschodniej flance NATO. Została ona ustanowiona na warszawskim szczycie NATO w 2016 r. Sojusznicy uzgodnili wówczas wydzielenie sił stacjonujących w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (enhanced forward presence, eFP) na północno-wschodniej flance NATO i dopasowanej wzmocnionej obecności (tailored form, ward presence - tFP) na południowo wschodnich obrzeżach terytorium państw członkowskich.

Polska wydzieliła do wielonarodowej brygady tFP w Rumunii i Bułgarii kontyngent liczący ok. 230 żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, uzbrojonych w 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, granatniki i lekkie moździerze. Żołnierze kontyngentu dowodzonego przez mjr. Marcina Szulewę stacjonują w koszarach rumuńskiego 26. Batalionu Piechoty. Głównym zadaniem PKW jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy Wschód.

Natomiast w skład stacjonującego w Polsce wielonarodowego batalionu eFP wszedł 120-osobowy rumuński pododdział przeciwlotniczy. 

 

Źródło: PAP; prezydent.pl