„Zrobimy wszystko, żebyście mogli służyć jak najbezpieczniej” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

21.12.2018

„Zrobimy wszystko, żebyście mogli służyć jak najbezpieczniej”

Zrobimy wszystko, żebyście mogli służyć jak najbezpieczniej, żebyście byli dobrze wyposażeni – mówił Prezydent podczas świątecznego spotkania z żołnierzami w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Prezydentowi towarzyszyli Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda oraz Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

– Dziękuję z całego serca, że poświęcacie się dla Rzeczypospolitej i dla naszego bezpieczeństwa – podkreślił Andrzej Duda i wraził wdzięczność także za realizowanie zobowiązań sojuszniczych. – Chciałbym Was zapewnić, że to dostrzegamy i niezwykle szanujemy – mówił.

Odnosząc się do przeprowadzanej właśnie reformy systemu dowodzenia, wyraził nadzieję, że doprowadzi ona do „lepszego funkcjonowania Wojska Polskiego”. – Zrobimy wszystko, żebyście mogli służyć jak najbezpieczniej, żebyście byli dobrze wyposażeni – podkreślił.

 

 

Uroczyste spotkanie wigilijne stanowi także część obchodów Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. W spotkaniu wzięli udział dowódcy i przedstawiciele dowództw oraz jednostek wojskowych, a także rodziny zmarłych żołnierzy.

– Święta Bożego Narodzenia to dni, które szczególnie my, Polacy, kultywujemy jako moment spotkania się rodziny. Dlatego w tym czasie jeszcze bardziej brakuje tych, co odeszli – mówił Andrzej Duda.

Prezydent dziękował za obecność na wspólnym spotkaniu zwłaszcza bliskim poległych żołnierzy. – Dziękuję, że jesteśmy dzisiaj razem, tworząc wielką wspólnotę polskiej rodziny, w której – choć bywa, że kogoś zabraknie – to nie zabraknie i niech nigdy nie zabraknie ciepła, wsparcia i dobrego słowa – podkreślał.

– Życzę Państwu przede wszystkim bezpiecznej służby, ale też po prostu – zwykłego, rodzinnego szczęścia i wszelkiego powodzenia w życiu zawodowym, w służbie oraz w życiu osobistym – mówił Prezydent.

 

 

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa ustanowiony został Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 lipca 2015 roku. Obchodzony jest corocznie w dniu 21 grudnia. Data ta została wybrana ze względu na przypadającą wówczas rocznicę śmierci pięciu polskich żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, służących na misji w Afganistanie.

Łącznie w trakcie prowadzenia działania w ramach misji i operacji zagranicznych zginęło 119 polskich żołnierz i jeden pracownik wojska. Oprócz Afganistanu Polacy ginęli pełniąc służbę w Korei, Egipcie, Syrii, Namibii, Libanie, Kambodży, Tadżykistanie, na Bałkanach oraz Iraku.

Źródło: prezydent.pl