W połowie lutego szef gabinetu prezydenta RP i szef BBN z wizytą w Paryżu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

29.01.2019

W połowie lutego szef gabinetu prezydenta RP i szef BBN z wizytą w Paryżu

W połowie lutego do Paryża udadzą się szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz szef BBN Paweł Soloch na rozmowy z doradcami ds. polityki zagranicznej oraz polityki wojskowej prezydenta Emmanuela Macrona.

Szef gabinetu prezydenta powiedział PAP, że będzie to kolejny etap przygotowań do wizyty prezydenta Francji w Polsce planowanej na pierwszą połowę tego roku.

Przebywająca w poniedziałek z wizytą w Warszawie minister ds. europejskich Francji Nathalie Loiseau poinformowała, że w pierwszej połowie roku prezydent Macron złoży wizytę w Polsce.

Loiseau oraz wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za sprawy unijne Konrad Szymański uczestniczyli w poniedziałek w debacie na temat przyszłości Unii Europejskiej. Debata odbyła się w Kolegium Europejskim w Natolinie.

Loiseau zaznaczyła w trakcie dyskusji, że "relacje polsko-francuskie obecnie nie spełniają oczekiwań obu naszych narodów, które (to oczekiwania - PAP) wiążą się z naszymi wspólnymi dziejami, z przyjaźnią, jaką darzymy się wzajemnie".

Dopytywana na późniejszej konferencji prasowej, co będzie treścią wizyty w Polsce prezydenta Macrona, Loiseau powiedziała, że na pewno "tą treścią będą historyczne relacje przyjaźni, ale też nowe wyzwania, jakie stają dziś przed UE jak brexit, czy kwestie bezpieczeństwa".

"W Polsce jest wiele firm francuskich, mieszka tu też bardzo wielu Francuzów. Wiemy, że 2019 rok to rok współpracy naukowej między Francją a Polską. Francja zaproponowała swoje wsparcie, jeśli chodzi o doświadczenia w dziedzinie energetyki jądrowej oraz bezpieczeństwa" - mówiła.

Szymański zaznaczył, że dzisiaj zrobiono "bardzo duży krok do tego, aby relacje dwustronne, trójstronne tę konieczną treść miały".

"Zgadzam się w pełni, że szczególnie w warunkach europejskich nie mają sensu wizyty, które nie mają treści; nie mają sensu wizyty, które mają tylko dekoracyjny charakter. Myślę, że zrobiliśmy wspólnie istotny krok, by te relacje, potencjalne wizyty taką treść miały" - powiedział wiceszef MSZ.

Źródło: PAP