Szef BBN dla POLAND IN: konferencja bliskowschodnia pomoże bezpieczeństwu globalnemu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

12.02.2019

Szef BBN dla POLAND IN: konferencja bliskowschodnia pomoże bezpieczeństwu globalnemu

Polska postrzega swoją rolę jako pośrednika między Stanami Zjednoczonymi a Europą. W kwestiach bliskowschodnich nie jesteśmy zaangażowani tak mocno jak inne państwa, dlatego dążymy do uwspólnienia stanowiska USA i Europy w kwestii Iranu. USA są kluczowym sojusznikiem nie tylko dla bezpieczeństwa Polski, ale całego kontynentu europejskiego – mówił Szef BBN Paweł Soloch w rozmowie z POLAND IN.

Zdaniem ministra Solocha, konferencja bliskowschodnia pomoże bezpieczeństwu globalnemu. Polskie władze są w kontakcie z przedstawicielami Iranu, a po konferencji będziemy przedstawiać stronie irańskiej konkluzje wynikające z konferencji.

ZOBACZ ROZMOWĘ Z SZEFEM BBN

Polskie służby mają doświadczenie w organizacji dużych międzynarodowych wydarzeń - szczytu NATO w Warszawie czy Światowych Dni Młodzieży. Z tych przedsięwzięć wyciągnięto wnioski, które przełożyły się na rozwiązania prawne.  - Polska jest jednym z bezpieczniejszych krajów, ale podejmujemy działania, żeby jeszcze lepiej się zabezpieczyć na wypadek przyszłych zagrożeń – ocenił szef BBN.  

Jego zdaniem, dla wschodniej granicy Polski, Unii Europejskiej oraz NATO, to Rosja jest głównym podmiotem destabilizującym. Polska podejmuje wysyłek zwiększenia własnych zdolności obronnych, co wynika m.in. z podpisanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy zwiększającej finansowanie sił zbrojnych z 2 do 2,5 proc. PKB. Prezydent chciałby, żeby ten poziom udało się osiągnąć już w 2024 r., a nie w 2030 r., jak pierwotnie założono. - Nie jesteśmy jednak samowystarczalni w kwestiach bezpieczeństwa, dlatego musimy współpracować z sojusznikami – zaznaczył minister Soloch.  

Szef BBN był pytany także o kwestie dotyczące cyberbezpieczeństwa. W jego ocenie, jest to sfera, w której zagrożenia, podobnie jak sama technologia, nieustannie ewoluują. Zarówno te nietechniczne - jak np. fake news czy próby wpływania na nastroje społeczne - ale też te czysto techniczne, wymierzone np. w infrastrukturę krytyczną państwa - bezpieczeństwo elektrowni czy szpitali. Dlatego tak istotne są działania podejmowane przez państwo, np. niedawna decyzja ministra obrony narodowej o utworzeniu wojsk obrony cyberprzestrzeni.