NATOWeek | Prezydent Andrzej Duda w Żaganiu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

04.03.2019

NATOWeek | Prezydent Andrzej Duda w Żaganiu

Spotkaniem z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która szkoli się na poligonie w Żaganiu, Prezydent Andrzej Duda rozpoczął NATO Week czyli obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego.

Podczas wizyty Prezydentowi RP towarzyszył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz szef BBN minister Paweł Soloch.

Prezydent przyjął meldunek od Dowódcy 11. LDKPanc gen. dyw. Stanisława Czosnka i złożył wiązankę kwiatów przed pomnikiem gen. dyw. Stanisława Maczka. Na żagańskim poligonie obejrzał pokaz statyczno-dynamiczny wojsk, potem rozmawiał z żołnierzami i zjadł z nimi obiad.
 

Zobacz także:

Prezydent: Dziękuję za służbę dla światowego bezpieczeństwa

Wystąpienie Prezydenta podczas konferencji prasowej w Żaganiu

 

Jak podkreślił podczas spotkania z wojskowymi, do wspólnych polsko-amerykańskich ćwiczeń dążyliśmy wiele lat. Andrzej Duda przypomniał, że było to marzenie śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2008 r. mówił współpracownikom, że gdy w Polsce zaczną stacjonować oddziały Stanów Zjednoczonych ze swoją militarną infrastrukturą, to cały świat zobaczy, że rosyjska strefa wpływów Polski już nie obejmuje. – Nawiązując do tych słów, chcę naszym żołnierzom i Waszym towarzyszom broni, żołnierzom Stanów Zjednoczonych z całego serca podziękować za służbę dla Waszych ojczyzn, ale także dla światowego bezpieczeństwa – powiedział Prezydent RP.

 

 

 

1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa przybyła do Polski w połowie lutego br. z Fort Riley w stanie Kansas. To czwarta zmiana amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team). ABCT liczy ok. 4 tys. żołnierzy i ok. 1600 pojazdów różnego typu. Brygada szkoli się w garnizonach: Żagań, Świętoszów, Skwierzyna, Bolesławiec, Drawsko Pomorskie i Toruń, a następnie zostanie zmieniona przez jednostkę wojskową o tej samej liczebności.

 

Zobacz także: Udział Prezydenta RP w obchodach 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO – „NATO Week”

 

Amerykańskie brygady pancerne przebywają na tzw. wschodniej flance NATO rotacyjnie od stycznia 2017 r. w ramach operacji Atlantic Resolve. Operację tę zainicjowano w 2014 r. wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. W jej ramach USA przysyłają do Europy na dziewięciomiesięczne rotacje jednostkę wielkości brygady pancernej. Każda Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa przybywa z własnym sprzętem i uzbrojeniem, doskonaląc w ten sposób umiejętności logistyczne i transportowe.

 

W ramach NATO Week Prezydent Andrzej Duda uda się też na poligon do Orzysza, gdzie służą żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, tworzący Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową NATO, a potem do Kwatery Głównej Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie. – Chciałabym w ten sposób podkreślić obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce, obecność, która jest faktyczna od 2017  r. – podkreślił.

Źródło: prezydent.pl