Prezydent RP i minister obrony narodowej rozmawiali z dowódcami nt. wypadku samolotu MiG-29 i programu HARPIA - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

05.03.2019

Prezydent RP i minister obrony narodowej rozmawiali z dowódcami nt. wypadku samolotu MiG-29 i programu HARPIA

Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się we wtorek 5 marca w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z szefem Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmundem Andrzejczakiem, dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosławem Miką, zastępcą inspektora Sił Powietrznych płk. pil. Piotrem Tuszą oraz dowódcą 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim płk. pil. Krzysztofem Stobieckim.

Spotkanie poświęcone było wspólnemu omówieniu sytuacji po wypadku z udziałem samolotu MiG-29, do którego doszło 4 marca br. w Drgiczu (pow. węgrowski).

Istotą spotkania w BBN były kwestie związane z bezpieczeństwem lotów maszyn MiG-29 oraz zapowiedzianym w ubiegłym tygodniu przez szefa MON programem HARPIA, dotyczącym zakupu samolotów 5. generacji, których pozyskanie byłoby milowym krokiem w kierunku rozszerzenia interoperacyjnych zdolności Sił Zbrojnych RP.

W związku z powyższym, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda zwrócił się do ministra obrony narodowej z sugestią, aby programowi HARPIA nadać rangę narodową, zapewniającą finansowanie z budżetu państwa i pozyskiwanie samolotów 5. generacji – w tak skutecznej formule, jak miało to miejsce w przypadku samolotów F-16.

W czasie rozmowy, Prezydent RP Andrzej Duda podkreślał znaczenie bezpieczeństwa pilotów podczas służby, bezpieczeństwa kraju oraz dążenia do zwiększania zdolności obronnych Sił Zbrojnych,  w tym Sił Powietrznych.

Podczas rozmowy dowódcy wojskowi poinformowali Prezydenta RP i ministra obrony narodowej o stanie prac prowadzonych na miejscu wypadku w Drgiczu przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Prezydent RP wyraził nadzieję, że jego przyczyny zostaną sprawnie i profesjonalnie wyjaśnione, a myśliwce MiG-29 wrócą do służby.