NATOWeek | Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

07.03.2019

NATOWeek | Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO

W Belwederze Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przebywającym z wizytą oficjalną w Polsce Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Rozmowa jest kontynuacją ich zeszłotygodniowego spotkania, które odbyło się przy okazji szczytu prezydentów państw wschodniej flanki NATO w Koszycach. Wizyta szefa Sojuszu w Warszawie ma związek z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

W spotkaniu uczestniczył szef BBN minister Paweł Soloch.

Andrzej Duda poinformował, że podczas spotkania rozmawiał z Jensem Stoltenbergiem m.in. o sytuacji na Morzu Czarnym i o tym, jakie działania może podjąć NATO w tym rejonie; o sytuacji w Syrii i na Bliskim Wschodzie, o sytuacji w regionie Morza Bałtyckiego oraz o tym, „czego możemy się spodziewać ze strony rosyjskiej”.

- Rozmawialiśmy o współpracy z partnerami NATO – myślę tu przede wszystkim o rejonie Morza Czarnego, o Gruzji, Mołdawii, o tym, jak wspierać Ukrainę w tej trudnej sytuacji, w której się znalazła. I jak w związku z tym odpowiadać na wyzwania, które w tej chwili przed nami wyrastają - wskazał. 

 

Zobacz także: Wypowiedź Prezydenta dla mediów po spotkaniu z Sekretarzem Generalnym NATO

 

Prezydent zaznaczył, że rozmowa dotyczyła też konieczności uczynienia sił NATO mobilnymi.  - To są bardzo ważne kwestie i u nas wewnątrz kraju, (...) i jeśli chodzi o funkcjonowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego (...). To jest to, co my nazywamy wzmacnianiem, poszerzaniem, zapewnieniem zdolności, że NATO jest w stanie odpowiedzieć na te wyzwania, które stawiają przed nim także i bieżące wydarzenia, a także przewidzieć to, co się może wydarzyć w przyszłości - podkreślił Andrzej Duda.

 

 

 

 

 

  • Szef NATO: Cieszę się, że budowa zdolności obronnych w Polsce jest realna

- Zapewniliśmy Sekretarza Generalnego NATO, że realizujemy swoje sojusznicze zobowiązania. Podkreśliłem przy tym, że Polska zwiększa swoją obecność w Afganistanie, że my dostrzegamy także inne rejony funkcjonowania Sojuszu, nie tylko naszą część Europy - mówił Prezydent podczas wspólnej konferencji  prasowej z szefem NATO.

Jak zaznaczył, w czasie rozmowy z Jensem Stoltenbergiem zapewnił go o tym, że cały czas realizujemy „nasze zapowiedzi, jeżeli chodzi o wydatki na obronę”. W tym kontekście Prezydent wskazał, że Polska aktywnie modernizuje polską armię. - Ale przede wszystkim podnosimy nasze wydatki na obronę w ogólności i wzmacniamy potencjał polskiego wojska - powiedział Andrzej Duda.

Przypomniał też o przyjętej ustawie, która „zobowiązuje nas do 2030 r. do podniesienia wydatków na obronę do 2,5 proc. PKB”. - Staramy się, aby polska armia była jak najlepiej uzbrojona, aby funkcjonowała sprawnie. I to widać, że ten rozwój jest. Dokonujemy kolejnych zakupów nowoczesnego uzbrojenia – podkreślił Prezydent.

 

Zobacz także: NATO Week: Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych [PL/ENG]

 

Przed południem w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta odprawa kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Sił Zbrojnych RP z udziałem Prezydenta RP. Podczas odprawy Zwierzchnik Sił Zbrojnych Prezydent Andrzej Duda mówił m.in. o założeniach polskiej polityki bezpieczeństwa w Sojuszu Połnocnoatlantyckim. (WP)

 

Źródło: Prezydent.pl