NATOWeek | Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

11.03.2019

NATOWeek | Wizyta w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie

Wejście do NATO oznaczało potwierdzenie suwerenności i niepodległości Polski, wyjście z rosyjskiej strefy wpływów i wejście do kręgów zachodnich - podkreślił Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. To najważniejsza struktura sił NATO na wschodniej flance.

Spotkanie Prezydenta z żołnierzami wpisuje się w NATO Week – obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego.

Prezydent przypomniał, że prawie 20 lat temu - 12 marca 1999 r. w amerykańskim stanie Missouri podpisano traktat o przystąpieniu Polski do NATO. - Nie zawaham się powiedzieć, że pokolenia Polaków od końca II wojny światowej czekały na ten moment. To za ten moment, można powiedzieć dzisiaj, wielu oddało także i życie - powiedział Andrzej Duda.

 

 


- Wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego oznaczało ostateczne potwierdzenie suwerenności i niepodległości Polski, potwierdzało wyjście z rosyjskiej strefy wpływów i wejście do kręgów geopolitycznych zachodnich  - dodał Prezydent. Jak podkreślił, przystąpienie Polski do NATO oznaczało dla nas "związanie się węzłem transatlantyckim".

Zaznaczył, że zanim się to wydarzyło, jesienią 1998 r. odbyło się podpisanie przez Polskę, Danię i Republikę Federalną Niemiec konwencji tworzącej Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód w ramach NATO.
- Już we wrześniu 1999 r. tutaj, w koszarach bałtyckich w Szczecinie, zostały podniesione na maszt flagi: polska, duńska i niemiecka, bo Dowództwo zaczęło swoją służbę. To była pierwsza, a niezwykle dla nas ważna obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce – przypomniał Prezydent i wyraził pewność, że od tamtego czasu dowództwo stale się rozwija.

- Uzgodniliśmy z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, że do Dowództwa Północny-Wschód zostanie ze strony polskiej afiliowana 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana – oznajmił Andrzej Duda i wyraził nadzieję, że sojusznicy, z którymi współtworzymy to dowództwo, afiliują także i swoje dywizje.
- Jest moim wielkim pragnieniem, aby to wielonarodowe, szczecińskie dowództwo rozwijało się, aby uzyskiwało coraz większą sprawność i coraz większe znaczenie w strukturach dowodzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego – dodał Andrzej Duda. Podkreślił, że chce, aby dowództwo wzmacniało to, co dla niego, jako Prezydenta RP, najważniejsze: „bezpieczeństwo naszej części Europy, bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, bezpieczeństwo naszych obywateli”.

W trakcie uroczystości Prezydent wyróżnił dziesięciu żołnierzy korpusu Ryngrafem z Godłem RP.

 


 

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie jest gotowy do natychmiastowego dowodzenia wojskami stacjonującymi na wschodniej flance oraz dowodzenia operacjami lądowymi NATO w rejonie Morza Bałtyckiego.

Obecnie korpus tworzony jest przez personel z 16 państw - 3 kraje założycielskie: Dania, Niemcy i Polska; a także: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Węgry, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i USA.

Trwa NATOweek związany z obchodami 20. rocznicy przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. W ramach uroczystości rocznicowych Prezydent spotkał się już z żołnierzami na poligonach w Żaganiu i Orzyszu, uczestniczył w odprawie kierowniczej kadry MON oraz Sił Zbrojnych RP - po raz pierwszy zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim - oraz rozmawiał z Sekretarzem Generalnym NATO. We wtorek Andrzej Duda wraz z Prezydentami Czech, Węgier i Słowacji weźmie udział w uroczystościach w Pradze.

Żródło: prezydent.pl