NATOWeek | Nominacje generalskie i admiralska - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

13.03.2019

NATOWeek | Nominacje generalskie i admiralska

Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda wręczył nominacje pięciu oficerom Wojska Polskiego na pierwsze stopnie generalskie i admiralski.

- To musi być niezwykłe przeżycie odebrać nominację na pierwszy stopień generalski, na stopień kontradmirała w roku 20-lecia obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim, 15-lecia obecności w UE, ale przede wszystkim w tym okresie, w którym świętujemy czas 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. 


Jak dodał, nasza wielka historia, polskiego bohaterstwa, ale przede wszystkim wielka tradycja polskiego oręża została zbudowana w tamtych niezwykłych bohaterskich bojach, w wielkich zwycięstwach, gdy Polacy walczyli o odzyskanie niepodległości. - Wierzę w to głęboko, że Panowie odbierając te nominacje, w marcu 2019 r. , także niedługo po święcie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, do tej wielkiej tradycji walki o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę nawiązujecie - powiedział Prezydent.

 

Prezydent podkreślał znaczenie modernizacji polskiej armii.  – Trzeba odejść całkowicie od dawnego sprzętu odziedziczonego jeszcze po tamtej poprzedniej epoce – oceniał, dodając, że modernizacja jest konieczna, aby można było mówić, że polska armia jest nowoczesna i ma całkowicie kompatybilne wyposażenie z wyposażeniem naszych największych sojuszników. – To ogromne wyzwanie, ogromne zadanie, a także ogromne koszty – zaznaczył.

- Jeśli spojrzymy na architekturę bezpieczeństwa na świecie czy w naszej części Europy jest chyba dla każdego oczywiste, że musimy modernizować naszą armię, że ona musi być większa, liczebniejsza, nowocześniejsza, lepiej wyposażona, że potrzebujemy samolotów 5. generacji, nowych śmigłowców – przekonywał.

 

Mianowani zostali:

na stopień generała brygady:

płk pil. Robert Cierniak – szef Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, Przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego;

płk Andrzej Dąbrowski – dowódca 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej;

płk Norbert Iwanowski – dowódca 15 brygady Zmechanizowanej;

płk Karol Molenda – pełnomocnik MON ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni;

 

na stopień kontradmirała:

kmdr Mirosław Jurkowlaniec – dowódca 3 Flotylli Okrętów.

 

Prezydent wręczył awansowanym oficerom akty, a Minister Obrony Narodowej Buzdygany Honorowe i szable.

W uroczystości wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska wraz z kierownictwem KPRP i Szef BBN Paweł Soloch z kierownictwem Biura.

Źródło: prezydent.pl