Szef BBN: Eurokorpus powinien być kluczowym elementem w łańcuchu dowodzenia NATO, także na wschodniej flance - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

19.03.2019

Szef BBN: Eurokorpus powinien być kluczowym elementem w łańcuchu dowodzenia NATO, także na wschodniej flance

Polsce zależy, aby Eurokorpus pozostał kluczowym elementem w łańcuchu dowodzenia NATO, także w ramach operacji o dużej skali na wschodniej flance Sojuszu - powiedział szef BBN minister Paweł Soloch, który w poniedziałek rozpoczął dwudniową wizytę w dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu.

W poniedziałek szef BBN Paweł Soloch rozpoczął dwudniową wizytę w dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu. Wraz z nim do Strasburga udał się zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. Krzysztof Król.

Jak wyjaśnił P. Soloch, wizyta ta jest związana z gotowością Polski do wstrzymania wycofywania się z Eurokorpusu. Powodem tego wstrzymania jest - jak wyjaśnił szef BBN - "wzrost znaczenia Eurokorpusu w łańcuchu dowodzenia NATO".

"Polsce zależy, aby Eurokorpus pozostał kluczowym elementem w natowskim łańcuchu dowodzenia - także w ramach operacji o dużej skali na wschodniej flance Sojuszu" - powiedział szef BBN przed wylotem do Strasburga.

Jak przypomniał, w 2018 r. Eurokorpus został certyfikowany jako dowodzący jednostkami zadeklarowanymi do tzw. Szpicy NATO a w 2020 r. Eurokorpus ma przejąć rolę struktury dowodzącej Szpicą NATO jako Sojusznicze Dowództwo Sił Lądowych.

"Jesteśmy gotowi do ponownego ubiegania się o status państwa ramowego. Pokazuje to, że Polsce zależy także na rozwoju europejskiej współpracy obronnej, z zastrzeżeniem, że będzie ona skoordynowana z polityką NATO" - podkreślił P. Soloch. Dodał, że "kwestia ta" została uzgodniona między prezydentem Andrzejem Dudą oraz ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.

W Strasburgu szef BBN spotka się m.in. z dowództwem Eurokorpusu oraz polskimi żołnierzami, w tym zastępcą szefa Sztabu Eurokorpusu ds. Wsparcia gen. bryg. Wojciechem Kucharskim.

***

Eurokorpus to wielonarodowy korpus wysokiej gotowości, przewidziany do planowania i prowadzenia operacji na rzecz organizacji międzynarodowych, zwłaszcza UE i NATO, wobec których zachowuje jednak autonomię. Powołany w 1992 r. przez Francję i Niemcy rozpoczął działalność w 1993 r. Wkrótce potem Francja i Niemcy zdecydowały o otwarciu jednostki na inne państwa Unii Zachodnioeuropejskiej. Państwa ramowe Eurokorpusu - decydujące o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji - to oprócz krajów założycielskich Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwami stowarzyszonymi - o ograniczonych obowiązkach i prawach - są Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska.

 

Źródło: PAP