P. Soloch w "Polskatimes.pl": wokół przyszłej bazy USA w Polsce jest wiele nieporozumień - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

20.03.2019

P. Soloch w "Polskatimes.pl": wokół przyszłej bazy USA w Polsce jest wiele nieporozumień

Miks stałej i rotacyjnej obecności wojsk USA w Polsce jest dla nas korzystny; przyszłe porozumienie o zwiększeniu wojsk podpisane zostanie w ramach NATO, nie będzie wymierzone w Europę, jak przedstawiają to różne wrogie nam ośrodki - mówi w wywiadzie dla "Polskatimes.pl" szef BBN Paweł Soloch.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego pytany w wywiadzie, co mamy na stole negocjacyjnym w rozmowach Polska–USA na temat Fortu Trump, odparł że "obok kwestii zwiększenia sił, m.in. inwestycje infrastrukturalne, umocowanie nowych i obecnych sił w ramach struktur dowodzenia NATO, ale także polski wkład, jako państwa gospodarza".

Paweł Soloch podkreślił, że w tych negocjacjach "dzieje się bardzo dużo". Jak dodał, "na pewno powodzenie negocjacji wydaje się w tym sensie przesądzone, że efektem będzie zwiększona obecność wojsk amerykańskich w Polsce". "Jest to w interesie Polski, USA i NATO" - ocenił.

"O szczegółach na razie nie mówimy, natomiast zwrócę uwagę na to, co ostatnio w Izbie Reprezentantów w Waszyngtonie mówił gen. Scaparotti, głównodowodzący siłami USA w Europie. Jasno wskazał, że pożądany jest pewien miks: połączenie stałej i rotacyjnej obecności wojsk USA" - zaznaczył szef BBN.

Jak przekonywał, "miks stałej i rotacyjnej obecności wojsk amerykańskich w Polsce jest dla nas korzystny z różnych względów". "Stała baza wpisuje się w kontekst polityczny, a rotacyjna ma znaczenie operacyjne. Kiedy jedne oddziały zastępujemy innymi, jednocześnie rozwijamy zdolności przerzutowe, które w razie kryzysu są kluczowe. Potencjalny agresor musi wiedzieć, że NATO ma takie zdolności" - mówił P. Soloch.

Szef BBN wskazał, że oczekiwaniem Polski jest "zwiększona obecność wojsk amerykańskich w Polsce powiązana ściśle z NATO". "Tak jak amerykańska baza antyrakietowa w Redzikowie jest elementem systemu obrony powietrznej NATO, tak siły USA są w Polsce są częścią sił sojuszniczych. Zupełnie inaczej próbują to przedstawić wrogie ośrodki propagandowe – jako porozumienie polsko-amerykańskie wymierzone w Europę, jako działania poza NATO. Czegoś takiego nie ma" - oświadczył Paweł Soloch.

Źródło: PAP