Szef BBN: europejskie projekty bezpieczeństwa muszą uwzględniać Wielką Brytanię - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

29.03.2019

Szef BBN: europejskie projekty bezpieczeństwa muszą uwzględniać Wielką Brytanię

Także po brexicie europejskie projekty w dziedzinie bezpieczeństwa nie powinny pomijać Wielkiej Brytanii – ocenił w piątek szef BBN Paweł Soloch. W piątek Iza Gmin odrzuciła kolejny projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

"Twardy brexit, bez żadnych uzgodnień jest nadal niezwykle trudno wyobrażalny; byłby niekorzystny dla obu zainteresowanych stron" – podkreślił Soloch, który był gościem radia Wnet. Za istotne uznał, by "rozstanie przebiegło w możliwe jak najbardziej kontrolowany i dający zadowolenie obu stronom sposób".

Soloch zaznaczył, że Wielka Brytania to nadal bardzo istotna część gospodarki UE, odgrywa także i będzie odgrywać jako sojusznik w NATO ważną rolą w kwestiach bezpieczeństwa. Dlatego – dodał szef BBN – trzeba zabiegać, by żadne "projekty i konstrukcje europejskie związane z obroną, z bezpieczeństwem, nie pomijały Wielkiej Brytanii".

"To jest ważne dla nas, dla naszego kraju, dla państw naszego regionu, ale również dla całej Europy" – ocenił szef BBN. Zwrócił uwagę, że znaczenie Wielkiej Brytanii dla europejskiego bezpieczeństwa dostrzega także Francja.

"Szkoda, że Wielka Brytania, mająca nastawienie proatlanyckie i dosyć zdecydowaną postawę wobec Rosji opuszcza Unię Europejska. Natomiast wierzymy, że pozostanie w wymiarze europejskim, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i obronę" - powiedział Soloch.

Zapewnił, że brexit nie wpływa na polsko-brytyjska współprace wojskową, która odbywa się przede wszystkim w ramach NATO. Zwrócił także uwagę na interesy polskich firm transportowych działających na rynku brytyjskim.(PAP)

autor: Jakub Borowski