Szef BBN dla PAP: Prezydent przyjmie ministrów obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

04.04.2019

Szef BBN dla PAP: Prezydent przyjmie ministrów obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki

Prezydent Andrzej Duda przyjmie w czwartek wieczorem ministrów obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki; w spotkaniu weźmie też udział przedstawiciel sekretarza obrony USA – poinformował PAP szef BBN Paweł Soloch.

Dwudniowe spotkanie ministrów obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) rozpocznie się w czwartek w Warszawie. Do Polski mają przybyć szefowie resortów obrony: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Pierwsze konsultacje w tym gronie odbyły się w Warszawie w 2014 r."W czwartek wieczorem prezydent Andrzej Duda przyjmie w Belwederze ministrów obrony państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. Zainicjowany przez prezydentów Polski i Rumunii B9, to dziś zdecydowanie najdynamiczniej rozwijający się format współpracy państw regionu, mający też w naszej ocenie znaczący wpływ na politykę Sojuszu Północnoatlantyckiego" – powiedział PAP Soloch.Według Solocha, "Polska, dysponująca największym potencjałem w regionie, w sposób naturalny staje się państwem centralnym dla obecności sił sojuszniczych, w tym USA, na wschodniej flance".

Szef BBN podkreślił, że w spotkaniu weźmie udział przedstawiciel sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych, "które wspierają politycznie rozwój współpracy w regionie". "Przypomnę chociażby, że w 2017 r. na spotkaniu przywódców państw Trómorza w Warszawie obecny był prezydent (USA) Donald Trump" - dodał. Jak powiedział Soloch, "spotkanie w Belwederze będzie miało charakter roboczej kolacji, podczas której prezydent poprowadzi dyskusję na temat zagrożeń na wschodniej flance NATO oraz reakcji na zagrożenia w ramach NATO, UE i we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi".Szef BBN zwrócił uwagę, że równolegle do spotkania w Warszawie, w Waszyngtonie odbywa się spotkanie na szczeblu ministrów spraw zagranicznych NATO, związane z 70. rocznicą utworzenia Sojuszu.

B9 to regionalna inicjatywa służącą koordynacji stanowisk i wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy środkowowschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.

Źródło: PAP, inf. własna.