Obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

10.04.2019

Obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Dziś 9. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką Marią. Prezydent Andrzej Duda w Krakowie oddał hołd spoczywającej w krypcie katedry na Wawelu Parze Prezydenckiej. - Pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyźnie jest ważna - mówił Prezydent. Andrzej Duda odwiedził też krakowskie cmentarze.

Następnie w Warszawie Prezydent uczcił pamięć ofiar katastrofy m.in. w Świątyni Opatrzności Bożej i na Wojskowych Powązkach.

 

Kraków | Wawel

 

W krypcie wawelskiej katedry została odprawiona msza św. Następnie Andrzej Duda złożył kwiaty przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. Wspólnie z Prezydentem hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddała Marta Kaczyńska z rodziną.

Prezydentowi towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz ministrowie KPRP Anna Surówka-Pasek, Błażej Spychalski  i Wojciech Kolarski.

Uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Spoczęli oni w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. W krypcie znajduje się także tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Widnieje na niej łacińska sentencja Corpora dormiunt, vigilant animae (Ciała śpią, dusze czuwają), napis: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." oraz nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.

 

 

 

„Bardzo nam ich brakuje. Szkoda, że ich nie ma z nami”


– Jak co roku, w rocznicę tragedii smoleńskiej, jesteśmy tutaj na Wawelu, aby pomodlić się, a jednocześnie oddać hołd i pamięć tym, którzy zginęli. Przede wszystkim Panu Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego Małżonce Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej, ale także wszystkim tym, którzy wtedy odeszli zupełnie niespodziewanie dla nas – mówił Prezydent dziennikarzom po wyjściu z wawelskiej krypty.

– Dziękuję, że akcentujemy to, że to jest dla nas tak ważne – ta pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyznie, którzy odeszli wykonując swoje obowiązki wobec polskiego państwa, obowiązek pamięci, bo przecież pojechali oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu w 1940 roku – podkreślił.

– Cieszę się, że dzisiaj jesteśmy tutaj razem i możemy uczcić ich pamięć, bo bardzo, bardzo nam ich brakuje. Szkoda, że ich nie ma z nami. Być może wiele spraw w Polsce wyglądałoby inaczej, może wyglądałoby lepiej, gdyby byli - ci ludzie ze wszystkich stron sceny politycznej, którzy wtedy pojechali do Katynia i którzy bezpowrotnie od nas odeszli, a wiernie służyli Rzeczypospolitej Polskiej – akcentował Prezydent.

Dziękował wszystkim, którzy czczą ich pamięć, wspominają i modlą się za ich dusze.

 

 

Kraków | Kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej

 

Na Cmentarzu Rakowickim Prezydent złożył wieńce na grobach śp. Andrzeja Sariusza-Skąpskiego, śp. Wiesława Wody, śp. Andrzeja Kremera, śp. Janusza Kurtyki i śp. gen. Włodzimierza Potasińskiego.

Na cmentarzu parafialnym na Salwatorze Prezydent złożył wieńce na grobach: śp. Ewy Bąkowskiej i śp. gen. Bronisława Kwiatkowskiego. Andrzej Duda odwiedził także grób śp. Zbigniewa Wassermana na krakowskich Bielanach.

Prezydentowi towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz ministrowie KPRP Anna Surówka-Pasek, Błażej Spychalski  i Wojciech Kolarski. 

 

 

 

 

Warszawa | Świątynia Opatrzności Bożej

Prezydent złożył wieńce na grobach ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego, a także na grobach duchownych: prezesa Stowarzyszenia Parafiada śp. o. Józefa Jońca, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej śp. ks. Zdzisława Króla i kapelana Federacji Rodzin Katyńskich śp. ks. Andrzeja Kwaśnika.  Andrzej Duda złożył również kwiaty przed tablicą upamiętniającą Ofiary Katastrofy Smoleńskiej.

W Świątyni Opatrzności Bożej Prezydentowi towarzyszyli Zastępca Szefa KPRP Paweł Mucha i ministrowie Adam Kwiatkowski oraz Błażej Spychalski.

 

 

Szczegółowy program obchodów >>>

 

Warszawa | Cmentarz Bródnowski


Prezydent złożył wieńce na grobach śp. Pawła Wypycha i śp. Katarzyny Doraczyńskiej. 

 

 

Warszawa | Powązki Wojskowe 


Prezydent z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Uroczystość odbyła się w asyście wojskowej. Para Prezydencka złożyła także kwiaty na grobach ofiar tragedii, które sąsiadują z pomnikiem.

Parze Prezydenckiej towarzyszyli Zastępca Szefa KPRP Paweł Mucha i minister Adam Kwiatkowski. 

 

 

 

 

Rano, o godzinie 8.20 na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbyły się obchody 9. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. W uroczystości udział wziął zastępca szefa BBN minister Dariusz Gwizdała.

 

O godzinie 10.00 przed budynkiem Biura Bezpieczeństwa Narodowego upamiętniono byłych szefów Biura: śp. ministrów Władysława Stasiaka oraz Aleksandra Szczygło. W uroczystości uczestniczył Szef BBN wraz z kierownictwem i pracownikami Biura, a także wiceszef MON Tomasz Zdzikot, który złożył wiązankę kwiatów w imieniu Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Obrony Narodowej.

 

Szef BBN, ministerPaweł Soloch odwiedził także miejsce spoczynku śp. Tomasza Merty na cmentarzu parafialnym w Grabowie.

Zastępca Szefa BBN minister Dariusz Gwizdała w Katedrze Polowej uczcił pamięć Biskupa Polowego WP Tadeusza Płoskiego oraz ks. płk. Jana Osińskiego. Złożył także wieniec pod tablicą smoleńską.

 

 

 

Po południu o godz. 16.00 Prezydent zapalił znicze przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku oraz przed pomnikiem śp. Lecha Kaczyńskiego na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Wieczorem Prezydent wraz z Małżonką wezmą udział we mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. O godz. 20.45 Andrzej Duda będzie uczestniczył w uroczystościach przed Pałacem Prezydenckim, gdzie wygłosi przemówienie.

 

Zobacz także: Ministrowie KPRP oddają hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

 

Przez cały dzień ministrowie Kancelarii Prezydenta RP uczestniczą w uroczystościach upamiętniająch ofiry tragedii oraz złożą wieńce w miejscach pamięci.

Samolot specjalny Tu-154M, którym Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy lecieli do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się 10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny. W katastrofie zginęły także 94 inne osoby, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych.