Prezydent w Bośni i Hercegowinie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

15.04.2019

Prezydent w Bośni i Hercegowinie

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda przebywa dziś z roboczą wizytą w Bośni i Hercegowinie – u żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy pełnią służbę w ramach sił Unii Europejskiej EUFOR. W spotkaniu biorą udział także żołnierze PKW KFOR z Kosowa. W planach Andrzej Duda ma popołudniowe spotkanie z Prezydium Bośni i Hercegowiny w Sarajewie.

 

– Na tej ziemi, wciąż pełnej bólu, na której wciąż jest tyle pozostałości tamtego konfliktu sprzed 20 lat, dzisiaj, także dzięki Państwa służbie, jest spokój i ludzie mogą normalnie żyć i się rozwijać – podkreśłał Andrzej Duda w wystąpieniu skierowanym do polskich żołnierzy w bazie Camp Butmir. Dodał, że misja, choć doradczo-szkoleniowa, ma także znaczenie dla stabilności.

Prezydent złożył także życzenia wesołych, spokojnych i dobrych Świąt Wielkanocnych oraz prosił o przekazanie tych życzeń najbliższym. – Zawsze pamiętam nie tylko o naszych żołnierzach, ale przede wszystkim właśnie o ich najbliższych – o tych, którzy cicho służą Rzeczpospolitej Polskiej, oddając bliską im osobę w służbę Rzeczypospolitej. Bardzo jestem za to wdzięczny – mówił.

Andrzejowi Dudzie towarzyszy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski.

– Korzystając z tego, że mamy dziś tutaj tak dostojną i tak wysoką reprezentację (...), chcę Państwa zapewnić o jednym: czynimy wszystko, co w naszej mocy, żeby nie tylko Wojsko Polskie w naszym kraju było szanowana – na szczęście jest szanowane, i to bardzo – ale przede wszystkim chcemy także, żeby było nowocześnie wyposażone, żeby polski żołnierz mógł służyć bezpiecznie, żeby to był sprzęt niezawodny, żeby nie zdarzały się wypadki – akcentował Zwierzchnik Sił Zbrojnych. Jak dodał, chce, aby polskie wojsko pożegnało się wreszcie ze „starym, posowieckim wyposażeniem”.

 

 

 

Prezydent dziękował na zakończenie za misję PKW EUFOR „także w kontekście naszych zobowiązań sojuszniczych”. – To także dzięki Państwa postawie, dzięki temu, że jeździcie na misje zagraniczne, że dzięki temu realizujecie ten obowiązek Rzeczypospolitej niesienia sojuszniczego wsparcia i wykonywania sojuszniczych misji - możemy mieć sojuszniczą obecność także u nas – mówił, nawiązując między innymi do stacjonujących w Polsce wojsk Stanów Zjednoczonych i innych krajów.

Podczas wizyty Prezydent Andrzej Duda uhonorował także żołnierzy Medalami za długoletnią służbę.

Jest to pierwsza w historii wizyta polskiego Prezydenta w Bośni i Hercegowinie.

Jednocześnie jest to piąte zagraniczne spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z żołnierzami Polskich Kontyngentów Wojskowych. Wcześniej Prezydent odwiedził kontyngenty w Kuwejcie, Afganistanie, Rumunii oraz na Łotwie.

 

 

 

W Parku Pamięci Prezydent wraz z ministrem obrony narodowej złożyli także wieniec i zapalili znicz w miejscu pamięci żołnierzy poległych w operacji wojskowej w Bośni i Hercegowinie.

 

 

Podczas świątecznego spotkania z żołnierzami Prezydent dziękował im za służbę, bo, jak mówił, „jest ona bardzo ważna”. – Nie tylko dla tych krajów, które Państwa goszczą, ale przede wszystkim jest ona absolutnie ważna dla Polski. Ze względów sojuszniczych, ze względu na nasze członkostwo w Unii Europejskiej, ze względu także na naszą obecność w NATO i naszą – w związku z tym – wiarygodność – ocenił.

Życzył również, by świąteczny okres służby „był okresem spokoju i żeby tutaj się nic nie działo”. – Żebyście po zakończeniu służby w ramach 17. kontyngentu mogli spokojnie wrócić do domu, do wykonywania swoich obowiązku w macierzystych jednostkach – dodał.

 

 

 

PKW w Bośni i Hercegowinie w ramach sił Unii Europejskiej EUFOR realizuje misję doradczo – szkoleniową, której celem jest budowa wybranych zdolności bojowych SZ BiH zgodnie ze standardami NATO i UE, oraz monitorowania przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności.

XVII zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR ALTHEA wystawiło 26 jednostek wojskowych, w tym między innymi 17. Brygada Zmechanizowana, w skład których wchodzi 39 żołnierzy i trzech pracowników wojska.

Ogółem na Bałkanach służydziś  dziś ok. 300 żołnierzy. Polacy uczestniczą w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych w tym regionie od 1992 roku.

 

 

Popołudniu Andrzej Duda spotkał się w Sarajewie z przedstawicielami Prezydium Bośni i Hercegowiny: Przewodniczącym Prezydium Miloradem Dodikiem oraz Członkiem Prezydium Šefikiem Džaferovićem.

Żródło: prezydent.pl