Defilada „Silni w sojuszach” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

03.05.2019

Defilada „Silni w sojuszach”

– Silne państwo to takie, które jest przede wszystkim bezpieczne – wewnętrznie i zewnętrznie – podkreślał Prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu na początku defilady wojskowej odbywającej się pod hasłem „Silni w sojuszach”, zorganizowanej z okazji Święta Narodowego 3 Maja, 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy wstąpienia do UE.

– Nie ma żadnych wątpliwości, że fundamentalnym elementem tego bezpieczeństwa jest zarówno sprawna i dobrze wyposażona armia, jak i sprawne i dobrze zabezpieczone służby, które o to bezpieczeństwo dbają – akcentował Prezydent, przekonując, że wielkim zadaniem, jakie trzeba na przestrzeni najbliższych lat zrealizować, jest modernizacja infrastrukturalna polskiej armii.

 

Przeczytaj wystąpienie Prezydenta RP

  

– Nie ukrywam, mamy wielkie ambicje. Chcemy, żeby Polska była państwem stabilnym, chcemy, żeby Polska była państwem dobrze rozwiniętym, ale przede wszystkim chcemy, żeby Polska była państwem, w którym jest bezpiecznie, i w którym obywatel czuje się bezpiecznie – zaznaczył Andrzej Duda.


W defiladzie wzięło udział ponad 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego i z państw sojuszniczych oraz funkcjonariuszy służb podległych MON i MSWiA.

 

 

 

 

Na defiladzie zaprezentowało się ponad 200 pojazdów oraz ok. 80 samolotów. Żołnierze USA pokazali transportery opancerzone Stryker oraz System Patriot. Zaprezentowano także brytyjskie Panthery oraz inne pojazdy wojskowe, na co dzień wykorzystywane przez żołnierzy armii chorwackiej i rumuńskiej, którzy stacjonują w Orzyszu w ramach wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.

 

 

 

 

 

Źródło: Prezydent.pl