Spotkanie z sybiraczką Teresą Bobrowską - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

27.05.2019

Spotkanie z sybiraczką Teresą Bobrowską

W czasie wizyty w PKW Sophia szef BBN Paweł Soloch spotkał i przekazał życzenia od Prezydenta RP Andrzeja Dudy Teresie Bobrowskiej, która w 1940 r. została deportowana z rodziną na Syberię.

Teresa Bobrowska, (91 lat) urodziła się w 1927 r. na ówczesnych Kresach. W 1940 r. wraz z całą rodziną, w wyniku deportacji trafiła na Syberię, gdzie wywożono określone grupy społeczne: inteligencję, najbardziej patriotycznie nastawionych Polaków, urzędników, właścicieli ziemskich, oficerów, żołnierzy i ich rodziny. Jej szlak wiódł przez Tojmę do Jużnej. W 1941 r., w wyniku amnestii, jako 14-letnia dziewczynka po podpisaniu układu Sikorski – Majski, opuściła wraz z Armią Andersa ZSRR.  Na Syberii straciła najbliższych.

Wędrówka pani Teresy przybrała kierunek południowo-wschodni i południowy, tj. Uzbekistan, potem przez Morze Kaspijskie. Dotarła do Iranu (Pahlavi), następnie do Karachi w Pakistanie i ostatecznie do Tanganiki (dziś Tanzanii) w Afryce. Podczas tułaczki straciła kolejnych członków rodziny i została rozdzielona od matki, którą spotkała dopiero po 24 latach w 1967 r. W tym samym roku przeżyła nową tragedię, śmierć męża.

Ostatecznie trafiła na Sycylię. Dziś pani Teresa Bobrowska mieszka w Syrakuzach. W Polsce była po raz pierwszy w 1978 roku. Ówczesna władza pozwoliła jej jedynie przez tydzień zostać w kraju.

Jest autorką książki „Come le gru” (Dalla Polonia in viaggio per la vita). Została ona wydana we Włoszech przez wydawnictwo „People&Humanities”, Palermo – Sicilia, w lipcu 2015 r. Jest to unikalna opowieść, źródło dokumentujące fakty, podczas przymusowej wędrówki po świecie, nie tylko widziane oczami pani Teresy, ale przeżyte w okresie i po II wojnie światowej. Udokumentowane w tej publikacji przeżycia autorki przedstawiają prawdziwą historię wielu rodzin narodu polskiego – skrywaną przez wiele lat – godną przekazania obecnym i następnym pokoleniom.