„Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

03.06.2019

„Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”

Tuż przed letnim wypoczynkiem niemal 400 dzieci odwiedziło ogrody Rezydencji Belweder, by wspólnie z Parą Prezydencką wziąć udział w corocznej akcji „Bezpieczne wakacje” i przez zabawę uczyć się jak reagować w sytuacjach zagrożenia. Andrzej Duda uhonorował przy tej okazji Młodych Bohaterów, którzy wykazali się niebywałą odwagą, by ratować życie drugiego człowieka.

– Te odznaczenia zazwyczaj odbierają dorośli; policjanci, strażacy, żołnierze. Dzisiaj dostają je Julka, Dawid, Michał i Maciek za to, że umieli zachować się w sposób wyjątkowy i uratować innych – podkreślił Prezydent.

ZOBACZ WYSTĄPIENIE PARY PREZYDENCKIEJ >>>

 

 

Najmłodsi mieli okazję uczestniczyć w zajęciach oraz pokazach przedstawicieli formacji, służb ratowniczych i mundurowych, m.in. Policji, Państwowej Straży Pożarnej czy Żandarmerii Wojskowych, i poznać zasady właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Dowiedzieli się też jak bezpiecznie wypoczywać w górach, nad jeziorem czy nad morzem. 

 

 

 

Medalami za Ofiarność i Odwagę Prezydent odznaczył: 

 

  • 6-letniego Macieja Gacka, który uchronił trzylatka przed upadkiem z wysokości pierwszego piętra;
  • 8-letniego Michała Krupę, który naraził własne życie, by ratować ciężarną siostrę przed napadem nożownika;
  • 9-letnią Julię Pawlak, która osłoniła własnym ciałem młodszego brata chroniąc go w ten sposób przed pogryzieniem przez psy.;
  • 12-letniego Dawida Wroniszewskiego, który podczas pożaru w domu przedarł się ze swojego pokoju przez ścianę ognia. Później wybił szybę raniąc się przy tym i z ogarniętego ogniem budynku pomógł wydostać się młodszej siostrze, mamie i cioci.