Prezydent: święto SOP przypomina o obowiązku wykonywania zadań z najwyższą starannością - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

12.06.2019

Prezydent: święto SOP przypomina o obowiązku wykonywania zadań z najwyższą starannością

Obchodzone dzisiaj święto Służby Ochrony Państwa przypomina o zaszczytnym obowiązku wykonywania zadań z najwyższą starannością i oddaniem - napisał Andrzej Duda w liście z okazji święta SOP, odczytanym przez zastępcę szefa BBN, ministra Dariusza Gwizdałę .

Z okazji święta SOP w środę w siedzibie formacji odbyły się uroczystości z udziałem m.in. szefowej MSWiA Elżbiety Witek, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, wicepremiera, szefa MNiSW Jarosława Gowina, wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego, ministra w KPRM Michała Dworczyka, a także komendanta SOP Pawła Olszewskiego.

Obchody połączono z wręczeniem funkcjonariuszom SOP odznaczeń państwowych za długoletnią służbę - przyznanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Odbyła się także promocja funkcjonariuszy SOP na pierwszy stopień oficerski i ślubowanie nowych funkcjonariuszy tej formacji. Odczytano również listy okolicznościowe prezydenta, premiera i marszałka Sejmu.

"Wstępując w szeregi Służby Ochrony Państwa, wybrali państwo trudną drogę, wymagającą profesjonalnego przygotowania zawodowego i gotowości do poświęceń" - napisał Andrzej Duda.

PRZECZYTAJ LIST PREZYDENTA RP

Prezydent przypomniał, że SOP "kontynuuje chlubne tradycje Brygady Ochronnej powstałej przed 95 laty". Dodał, że wraz z odrodzeniem suwerenności kraju Polacy "stanęli przed koniecznością budowy nowych struktur odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa".

"Decyzja o utworzeniu formacji mającej chronić prezydenta Rzeczypospolitej miała doniosłe znaczenie szczególnie w kontekście wcześniejszej tragicznej śmierci prezydenta Gabriela Narutowicza" - zaznaczył Andrzej Duda.

Dodał, że obchodzone w dniu powołania Brygady Ochronnej święto SOP przypomina o "zaszczytnym obowiązku wykonywania zadań z najwyższą starannością i oddaniem".

"To w państwa ręce powierza się bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie osób piastujących najwyższe urzędy w Rzeczypospolitej oraz ochronę kluczowych obiektów państwowych" - napisał prezydent.

Komendant SOP mjr Paweł Olszewski podkreślił, że w dniu święta SOP nie można zapomnieć "o funkcjonariuszach, o naszych przyjaciołach, którzy wykonując zadania służbowe ponieśli najwyższą ofiarę". "Ich postawa i oddanie służbie godne są najwyższych honorów. Na takich wzorcach budujemy etos naszej służby. Oddajemy wam hołd i waszym rodzinom" - powiedział Olszewski.

Wcześniej przed obeliskiem upamiętniającym poległych na służbie funkcjonariuszy złożono wieńce.

 

Źródło: PAP

Foto.: SOP