80. rocznica wybuchu II wojny światowej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Czcimy i składamy wielki hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej, chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów – powiedział Prezydent Andrzej Duda na placu Piłsudskiego podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– Pochylam głowę przed Bohaterami II wojny światowej, zwłaszcza przed moimi Rodakami, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę i wolną Europę, za wolność naszą i Waszą – dziękujemy Wam – powiedział Andrzej Duda na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Mówiąc o współczesnych konfliktach i agresjach prezydent podkreślił, że II WŚ powinna być nadal wielką lekcją.  – Musimy być zdecydowani i zrobić wszystko - bo to jest nasza odpowiedzialność - by nigdy więcej nie powtórzył się ten dramat – podkreślił. Jak dodał: – Przymykanie oczu to nie jest recepta na zachowanie pokoju, to sposób, by dać przyzwolenie na kolejne ataki, to się dzieje: 2008 - Gruzja, 2014 - Ukraina.

PRZECZYTAJ CAŁE WYSTĄPIENIE PREZYDENTA

–  Chylę czoła przed cierpieniem ofiar, proszę o wybaczenie za historyczną winę Niemiec, przyznaję się do nieprzemijającej odpowiedzialności – nie zapomnimy o tym i będziemy pamiętać o ranach, jakie odniosło polskie społeczeństwo, cierpienie polskich rodzin, jak również podziwiamy odwagę do powstania, do oporu – mówił Frank-Walter Steinmeier, dodając po polsku: Nigdy nie zapomnimy. 

Wiceprezydent USA Michael Pence w swoim wystąpieniu podkreślał: – Musimy pamiętać o bohaterstwie Polaków; ich światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał; charakter, wiara i determinacja Polaków na to nie pozwoliły.

Jak zaznaczył, nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy.  – Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów – akcentował.

Wcześniej, po oficjalnym powitaniu przez Parę Prezydencką szefów około 40 delegacji z całego świata, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana Posterunku Honorowego według ceremoniału wojskowego. 

Podczas dzisiejszej uroczystości wybrzmiał po raz pierwszy dzwon „Pamięć i przestroga” – dar Prezydenta RP dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Jako pierwszy uderzył w niego dziś Andrzej Duda, następnie Frank-Walter Steinmeier oraz Mike Pence, a po nich inni zaproszeni goście. Dzwon zostanie podarowany miastu Wieluń.

Słowa "pamięć i przestroga" stały się motywem przewodnim uroczystości. Znalazły się też na szarfie wieńca, który został złożony na Grobie Nieznanego Żołnierza wspólnie przez przedstawicieli delegacji z całego świata. Wpisali sie oni także do przygotowanej specjalnie na tę okazję okolicznościowej księgi.

Wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się oficjalny obiad wydany przez Prezydenta RP.

Wieczorem polska Para Prezydecka wraz z szefami delegacji wysłuchała koncertu upamiętniającego 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – „Polskie Requiem” Krzysztofa Pendereckiego.

Po zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlona została iluminacja przedstawiająca logo obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

Źródło: prezydent.pl