Strzelcy z Uniecka z wizytą w BBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

06.09.2019

Strzelcy z Uniecka z wizytą w BBN

28 sierpnia br. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego odwiedzili strzelcy z Jednostki Strzeleckiej nr 1863 im. Powstańców Styczniowych w Uniecku (woj. mazowieckie). Spotkał się z nimi Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Paweł Soloch.

 

Podczas spotkania strzelcy zostali zapoznani z rolą Prezydenta RP jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych, zadaniami i zasadami funkcjonowania Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz tematyką bezpieczeństwa na poziomie państwa. Szef BBN wyróżnił troje z nich za szczególne zaangażowanie i wzorową postawę.

W ramach wizyty w Warszawie strzelcy zwiedzili Pałac Prezydencki i odwiedzili Dowództwo Garnizonu Warszawa, gdzie zostali zapoznani z rolą i zadaniami Dowództwa. Złożyli również wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Odwiedzili też Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, gdzie zapoznali się z tradycjami weteranów i historią udziału żołnierzy Wojska Polskiego w misjach zagranicznych oraz złożyli wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Jednostka Strzelecka 1863 Unieck powstała w czerwcu 2018 r. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest st. chor. szt. rez. Artur Zybała, emerytowany żołnierz Żandarmerii Wojskowej, weteran PKW Irak (2004) oraz PKW Afganistan (2007). Cel, jaki mu przyświecał, to przekazywanie młodzieży szkolnej (oraz dorosłym) swojego doświadczenia wojskowego i specjalistycznego, kultywowanie patriotyzmu, propagowanie szacunku do barw narodowych oraz poznawanie historii regionu i kraju.

Jednostka powstała jako drużyna, w krótkim czasie rozrastając się do plutonu. Strzelcy przyjęli za patrona Powstańców Styczniowych, ponieważ w Uniecku oddział powstańczy stoczył potyczkę z Rosjanami, a na miejscowym cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła, w której pochowano poległych powstańców. Jako Odznakę Pamiątkową dla Jednostki zatwierdzono wizerunek trójpolowego herbu Rzeczypospolitej nakryty koroną jagiellońską, uchwalony w styczniu 1863 r. przez Narodowy Rząd Tymczasowy. W styczniu br. za swoje dotychczasowe osiągnięcia pluton został podniesiony do rangi Jednostki Strzeleckiej, otrzymując – nie bez przypadku – numer 1863.  

JS 1863 Unieck propaguje ideę Związku Strzeleckiego w szkołach na terenie gminy Raciąż i w powiecie płońskim. W czerwcu br. powstał Pluton Strzelecki Mystkowo (gm. Baboszewo), podległy JS 1863 Unieck.

Jednostka bierze też udział w uroczystościach kościelnych i państwowych, wystawia asysty przy grobach i pomnikach. W listopadzie 2018 r. zorganizowała w Uniecku uroczystości Stulecia Odzyskania Niepodległości, a w maju br. – uroczystości Stulecia Powołania Policji Państwowej połączone z wymarszem kondycyjnym strzelców, uczniów klas mundurowych, wojska i policji (Unieck).

W dniach 5-20 lipca 2019 r. w ramach wolontariatu strzelcy przebywali w Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. W tym czasie odbyli także ćwiczenia z żołnierzami Jednostki Specjalnej Formoza. Ponadto strzelcy szkolą się w zakresie samoobrony i taktyki przy udziale wojskowych oraz policyjnych instruktorów. Kończą też szkolenia specjalistyczne, w tym pływackie i medyczne.

Strzelcy są zaangażowani również w prace na rzecz powstającego Muzeum Ziemi Unieckiej.