Szef BBN z wizytą na Cyprze - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

11.09.2019

Szef BBN z wizytą na Cyprze

We wtorek 10 września Szef BBN, minister Paweł Soloch odwiedził żołnierzy misji Sił Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych na Cyprze (UNFICYP) i spotkał się z ich obecną dowódczynią gen. dyw. Sheryl Pearce. Misja ta została ustanowiona w 1964 r. w celu zapobiegania incydentom zbrojnym między społecznościami grecką i turecką.

Warto podkreślić, że z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który jest zwolennikiem udziału polskich żołnierzy w misjach ONZ, Polska powróci – po 10 latach przerwy – do udziału w misji pokojowej w Libanie. Polski Kontyngent Wojskowy w tym kraju będzie liczył 200 osób.

Szef Biura przebywał w Nikozji z trzydniową wizytą, w trakcie której spotkał się z Prezydentem Republiki Cypryjskiej oraz ministrami obrony i spraw zagranicznych. W poniedziałek, 9 września minister Paweł Soloch (wraz z Panią Ambasador Ireną Lichnerowicz-Augustyn oraz attaché obrony płk. Zbigniewem Rybką)  wziął udział w uroczystości z okazji Dnia Wojska Polskiego połączonej z prezentacją wystawy „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” w muzeum Centre of Visual Arts and Research (CVAR) w Nikozji.