Uroczystość wodowania ORP "Albatros" - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

10.10.2019

Uroczystość wodowania ORP "Albatros"

- To doskonały przykład połączenia woli, zaangażowania, umiejętności i rzetelnego podejścia do przyjętych zobowiązań - napisał Prezydent RP Andrzej Duda, w liście skierowanym do uczestników uroczystości wodowania niszczyciela min ORP "Albatros" - drugiego z serii okrętów typu Kormoran II. W wydarzeniu, które miało miejsce w Gdańsku uczestniczył przedstawiciel BBN, komandor Jarosław Wypijewski.

 

Szanowny Panie Prezesie!

Szanowni Państwo!

Serdecznie gratuluję dzisiejszej uroczystości. Wodowanie nowej jednostki to podniosłe wydarzenie dla marynarki wojennej każdego kraju. Nasza satysfakcja jest tym większa, że w ostatnich latach wprowadzanie do służby w siłach morskich nowych platform, a tym bardziej takich, które powstały w polskich stoczniach, to rzadkie wydarzenie.

Dlatego z wielkim uznaniem obserwujemy rezultaty działań konsorcjum powołanego do realizacji projektu budowy niszczycieli min typu Kormoran II. To doskonały przykład połączenia woli, zaangażowania, umiejętności i rzetelnego podejścia do przyjętych zobowiązań. To także dowód na skuteczność współdziałania podmiotów prywatnych i państwowych. Kooperacja stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni i PGZ Stoczni Wojennej przynosi w tym przypadku doskonały efekt. Wodowany dziś ORP „Albatros” to drugi okręt z zamówionej serii. Pierwszy z nich – ORP „Kormoran” – już od listopada 2017 roku wchodzi w skład 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Pod trzeci z niszczycieli min – ORP „Mewa” – właśnie położono stępkę.

Dziś, po zejściu na wodę, ORP „Albatros” rozpocznie ostatni etap przygotowań do podjęcia służby, ostatni etap budowy. Jako jednostka przeznaczona do oczyszczania akwenów z materiałów niebezpiecznych oraz do stawiania zagród minowych będzie realizował zadania typowo bojowe, ale również zadania służące wspieraniu służb cywilnych i przygotowywaniu rejonów morskich do bezpiecznego wykorzystania – zarówno na Bałtyku, jak i poza jego wodami. Jestem przekonany, że oprócz osłaniania polskich granic morskich i strzeżenia bezpieczeństwa na szlakach żeglugowych, będzie także reprezentował polską banderę w stałych morskich zespołach NATO-wskich sił przeciwminowych. Bo choć to już trzeci okręt w polskiej marynarce wojennej noszący imię „Albatros”, to jednak pierwszy, który rozpocznie służbę w czasie przynależności naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Będzie więc stanowił nie tylko część Sił Zbrojnych RP, lecz także element potencjału morskiego sił NATO. Taka podwójna przynależność zobowiązuje. Ufam, że ORP „Albatros” niejednokrotnie dostarczy nam powodów do dumy.

 

Szanowni Państwo!

Kadrom przedsiębiorstw odpowiedzialnych za dalsze prace życzę powodzenia i determinacji w dążeniu do zakończenia wszystkich niezbędnych działań zgodnie z przyjętym harmonogramem. Przyszłej załodze „Albatrosa” już dziś życzę stopy wody pod kilem, satysfakcji z użytkowania jednostki, która będzie stanowić część sił postrzeganych w środowisku międzynarodowym jako polska specjalność, oraz zawsze bezpiecznego powrotu do macierzystego portu.

Słowa, które wypowie matka chrzestna okrętu: „Płyń po morzach i oceanach”, są kwintesencją jego przeznaczenia. Niech towarzyszą „Albatrosowi” we wszystkich latach przyszłej służby.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

*   *   *

Stępkę pod drugi niszczyciel min projektu 258 Kormoran II położono w grudniu 2018 r. Docelowo ma powstać jeszcze jedna jednostka tego typu - ORP "Mewa".

Marynarka Wojenna dysponuje już jednym okrętem typu Kormoran, zaprojektowanym w biurze Remontowa Marine Design & Consulting i zbudowanym przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. Ta prototypowa jednostka weszła do służby w Marynarce Wojennej pod koniec listopada 2017 r. Otrzymała nazwę ORP "Kormoran" i została przekazana 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Zamawiającym okręty jest Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej, a wykonawcą konsorcjum, w którym rolę lidera pełni gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding; w jego skład wchodzą też: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Okręty typu Kormoran przeznaczone są do działań bojowych prowadzonych przez polską Marynarkę Wojenną na Bałtyku, Morzu Północnym i na innych akwenach w ramach wspólnych operacji morskich NATO.

Długość okrętów typu Kormoran wynosi 58,5 m, szerokość - ponad 10 m, a wyporność 830 t. Załoga liczy 45 osób. Główna broń prototypowego Kormorana to bezzałogowe aparaty do walki minowej. Okręt jest także uzbrojony w armatę 23 mm, trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm i trzy wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Grom. Jednostka została wyposażona w system zarządzania walką SCOT-M.

Źródło: info. własna; PAP