Wizyta doradcy prezydenta Rumunii ds. bezpieczeństwa narodowego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

07.11.2019

Wizyta doradcy prezydenta Rumunii ds. bezpieczeństwa narodowego

5-7 listopada br., na zaproszenie Szefa BBN, wizytę w Polsce złożył doradca prezydenta Rumunii ds. bezpieczeństwa narodowego Ion Oprişor. Wizyta stanowiła element stałych konsultacji prowadzonych regularnie między doradcami prezydentów ds. bezpieczeństwa narodowego Polski i Rumunii.

Rozmowy dotyczyły głównie relacji dwustronnych oraz sytuacji bezpieczeństwa w regionie. Szczególny akcent został położony na polsko-rumuńską współpracę w ramach formatu bukaresztańskiego (B9) – z uwzględnieniem jej praktycznych elementów – oraz na przygotowaniach do grudniowego spotkania liderów NATO w Londynie.

Doradca prezydenta Rumunii odbył również spotkania z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. W trakcie wizyty w Polsce, Ion Oprişor odwiedził także bazę wojskową w Bemowie Piskim, gdzie stacjonuje rumuński kontyngent wojskowy w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO.

Podczas wizyty w Polsce Ion Oprişor został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwijania polsko-rumuńskiej współpracy i przyjaznych stosunków. Odznaczenie, nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, wręczył szef BBN minister Paweł Soloch.

1 października br. szef BBN został odznaczony nadawanym przez Prezydenta Rumunii orderem państwowym „Gwiazda Rumunii” (Steaua României) w randze Wielkiego Oficera za zasługi w rozwoju partnerstwa między Polską i Rumunią.