Prezydent: uczestnictwo w misji ONZ w Libanie kolejnym dowodem wiarygodności Polski - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

08.11.2019

Prezydent: uczestnictwo w misji ONZ w Libanie kolejnym dowodem wiarygodności Polski

Idea solidarności międzynarodowej, której wyrazem są operacje realizowane przez ONZ, była i jest zawsze bliska Polsce - napisał do żołnierzy wyruszających na misję w Libanie prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez szefa BBN ministra Pawła Solocha.

PRZECZYTAJ LIST PREZYDENTA RP

Prezydent przekazał polską flagę państwową żołnierzom 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, udającym się na pierwszą zmianę misji UNIFIL w Libanie (ang. United Nations Interim Force in Lebanon - Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie).

"Jestem przekonany, że każdy z Was doskonale rozumie znaczenie i symbolikę naszych barw narodowych. Przywiązanie do nich jest wpisane nie tylko w etos żołnierza, ale także w patriotyzm każdego Polaka. Możliwość reprezentowania biało-czerwonych barw poza granicami państwa, w ramach działań na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w niestabilnych regionach świata, będzie z pewnością dla Państwa źródłem dumy i satysfakcji" - napisał prezydent. Według niego, udział Polaków w tej misji jest kolejnym dowodem wiarygodności naszego kraju.

"Po dziesięciu latach polscy żołnierze wracają do Libanu, a tym samym do operacji prowadzonych pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Będą Państwo kontynuować kilkudziesięcioletnie tradycje służby polskich żołnierzy w błękitnych hełmach, dołączając swój wkład do wysiłków wspólnoty międzynarodowej na rzecz utrzymania pokoju i tworzenia warunków do bezpiecznego życia mieszkańców" - napisał prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił, że sytuacja na Bliskim Wschodzie jest obecnie "pełna napięć i zaostrzających się okresowo konfliktów".

* * *

Po 10 latach nieobecności Wojsko Polskie wraca do udziału w misji w Libanie w ramach mandatu ONZ, jako Tymczasowe Siły ONZ w Libanie. Głównymi zadaniami kontyngentu będzie: ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju. Pierwszą oraz drugą zmianę PKW Liban wystawi 12. Brygada Zmechanizowana. Kontyngenty, liczące ponad 200 żołnierzy powstają na bazie 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, ze wsparciem specjalistów z innych jednostek wojskowych m.in. łączności oraz logistyki.

Ponad 200 żołnierzy pozostanie na misji pół roku. Następnie ich zadanie przejmie na kolejne pół roku równie liczna druga zmiana. Dowódcą pierwszej zmiany PKW Liban jest dowódca 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ppłk Paweł Bednarz. Polacy będą współpracować w Libanie z żołnierzami irlandzkimi oraz węgierskimi.

Źródło: PAP