Szef BBN na otwarciu II Turnieju Niepodległości - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

09.11.2019

Szef BBN na otwarciu II Turnieju Niepodległości

350 młodych piłkarzy uczestniczyło w drugiej edycji Turnieju Niepodległości. Zawodnicy symbolicznie dokończyli rozgrywki polskiej ligi z 1939 r., które przerwał wybuch II wojny światowej. Podczas otwarcia tego wydarzenia Szef BBN minister Paweł Soloch odczytał list Prezydenta RP skierowany do organizatorów i uczestników rozgrywek.

- Przed Wami nie lada wyzwanie – dokończyć przerwane tragedią II wojny światowej rozgrywki Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej z 1939 roku. To wielka sprawa dla 9- i 11-latków - napisał prezydent Andrzej Duda do młodych zawodników. 

Turniej odbył się dwa dni przed 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Krzewienia Sportowego Patriotyzmu "Niezwyciężeni". 

80 lat temu napad nazistowskich Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. przerwał rozgrywki ligi piłkarskiej. Dziś młodzi zawodnicy z ośmiu ówczesnych klubów: Polonii Warszawa, Cracovii, Wisły Kraków, Garbarni Kraków, Ruchu Chorzów, AKS-u Chorzów, Warty Poznań i Pogoni Lwów (oraz gościnnie Pogoni Kraków i Lechii Gdańsk) symbolicznie dokończyli te rozgrywki. 

Zawodom towarzyszyły pokazy pierwszej pomocy, prelekcje historyczne IPN oraz koncert pt. "Mam biało-czerwone serce".

Na zakończenie turnieju trzy najlepsze kluby otrzymały puchary ufundowane przez Szefa BBN.

 

LIST PREZYDENTA RP

 

Warszawa, 9 listopada 2019 roku

 

Organizatorzy i Uczestnicy
II edycji Turnieju Niepodległości o Puchar PGE
Stowarzyszenia Krzewienia Sportowego Patriotyzmu „Niezwyciężeni”

 

Szanowni Państwo,
Drodzy Młodzi Piłkarze,

 

Przed Wami nie lada wyzwanie – dokończyć przerwane tragedią II wojny światowej rozgrywki Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej z 1939 roku. To wielka sprawa dla 9- i 11-latków. Zagrają dziś kluby Polonii Warszawa, Warty Poznań, Wisły Kraków, Ruchu Chorzów, AKS Chorzów, Pogoni Lwów, Garbarni Kraków, Cracovii oraz gościnnie Pogoni Kraków i Lechii Gdańsk. Żałuję, że nie mogę być obecny wśród Was – poczuć ducha sportowej walki i dobrej rywalizacji,  razem z Wami przeżywać i doświadczać tych niesamowitych emocji.

To, że dziś wszyscy jesteście na stadionie Polonii Warszawa świadczy o Waszej determinacji i mocnych patriotycznych fundamentach. Dziękuję za to Organizatorom Turnieju, Wam – młodzi zawodnicy, a przede wszystkim Waszym Rodzicom, Trenerom i Wychowawcom. To w ogromnej mierze ich zasługa. Doceniam wszystkie inicjatywy, które jednoczą. Inicjatywy, które w realnym, a nie wirtualnym świecie, potrafią łączyć w imię wspólnej sprawy, w imię zasad.

Historia zatoczy dziś koło, dopisze ostatni rozdział i to, co niedokończone zamknie po 80-ciu latach. Wierzę, że jesteście tego świadomi. Oby nigdy – Wasze, Nasze i kolejne pokolenia nie doświadczyły dramatu wojny – okupowanej i grabionej Ojczyzny, płonących miast, deportacji, brutalnych mordów, masowych egzekucji, głodu... W 1939 roku Niemcy m.in. zakazali Polakom uprawiania sportu – aby już nikt, nigdy, nikomu nie ograniczał wolności, nie tłamsił niepodległości, która jest w każdym z nas!  

Miejsce, w którym się spotkaliście – stadion Polonii Warszawa przy Konwiktorskiej był niemym świadkiem wojennych wydarzeń. W czasie Powstania Warszawskiego, oddziały Batalionu Zośka, Batalionu Pięść i Batalionu Czata 49 wyprowadziły przez boisko Polonii uderzenie w stronę Dworca Gdańskiego. Atak nie powiódł się. Zginęło 12 powstańców.

Rozstrzygnijcie dziś niedokończone, przerwane w 1939 roku rozgrywki. Uczcijcie pamięć Waszych przodków – sportowców, którzy w 1939 roku założyli mundury i poszli walczyć, ginęli w Powstaniu Warszawskim, w obozach koncentracyjnych, w Katyniu, w ulicznych egzekucjach...  

Za wszystkich Was trzymam kciuki i dopinguję do sportowej rywalizacji. Zawsze – w grze i w życiu – kierujcie się mądrą i prostą zasadą fair play.

Niech wygra najlepszy, a podczas finału wszyscy miejcie głębokie poczucie satysfakcji wykonania wspólnej, wielkiej misji.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda