Spotkanie Prezydenta RP z absolwentami Kursu Bazowego GROM - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

28.11.2019

Spotkanie Prezydenta RP z absolwentami Kursu Bazowego GROM

28 listopada 2019 r. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim certyfikaty absolwentom Szkolenia Bazowego, łączącego Kurs Działań Specjalnych i Kurs Podstawowy dla operatorów zespołów bojowych Jednostki Wojskowej GROM.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczył śwadectwa około 50 żołnierzom. Podczas spotkania Prezydent obejrzał także film z przebiegu kursu bazowego oraz złożył podpis w księdze pamiątkowej jednostki.  W uroczystostości uczestniczył szef BBN minister Paweł Soloch oraz dowódca JW GROM płk Mariusz Pawluk.

Podczas wystąpienia, Prezydent zadeklarował wsparcie dla dalszego rozwoju jednostki oraz dziękował jej żołnierzom za wybór tej najtrudniejszej w Wojsku Polskim drogi i służbę ramię w ramię z żołnierzami takich formacji jak Delta Force, Seals, SAS czy GSG 9.

Prezydent obserwował elementy szkolenia GROM podczas roboczej wizyty w jednostce w 2017 r.

Kurs bazowy, to wielomiesięczne szkolenie podstawowe - jest kolejnym etapem po selekcji do jednostki, który ma przygotować kandydatów na tzw. operatorów zespołów bojowych GROM. Kurs przygotowuje żołnierzy do działań w trzech głównych obszarach: antyterrorystycznych działaniach lądowych, działaniach specjalnych oraz morskich działaniach antyterrorystycznych.Obejmuje elementy taktyki zielonej (działania w terenie) i czarnej (taktyka miejska), strzelania, nawigacji, łączności i ratownictwa medycznego. Szkolenie, które odbywa się często przy skrajnym wyczerpaniu uczestników, ma także przygotować żołnierzy na ewentualność dostania się do niewoli.

Jednostka wojskowa GROM powstała w 1990 r., początkowa była podporządkowana resortowi spraw wewnętrznych.

 

Źródło: inf. własna, PAP