Soloch: wiosenne manewry wojsk amerykańskich ćwiczeniem realnych zdolności wojskowych - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

12.12.2019

Soloch: wiosenne manewry wojsk amerykańskich ćwiczeniem realnych zdolności wojskowych

Wiosenne manewry wojsk amerykańskich DEFENDER-Europe 20 będą ćwiczeniem realnych zdolności wojskowych - powiedział w czwartek w Radiu Plus szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Dodał, że ćwiczenia pokażą też, że Stany Zjednoczone są zaangażowane w Europie.

W ramach przyszłorocznych ćwiczeń DEFENDER-Europe 20 Stany Zjednoczone wyślą do Europy, m.in. Polski i krajów bałtyckich 20 tys. swoich żołnierzy. Będzie to największy przerzut amerykańskich wojsk do Europy od 25 lat.

Soloch był pytany, czy manewry będą odpowiedzią na jakieś realne działania i czy będzie to pokazanie Rosji siły NATO. Szef BBN podkreślił, że Stany Zjednoczone pokazują Rosji, że są zdolne do dokonania dużego przerzutu wojsk, ale też że interesują się Europą, wbrew napięciom w NATO.

Szef BBN przypomniał, że liczba amerykańskich żołnierzy stale wzrasta. W ramach umowy podpisanej przez prezydentów USA i Polski ma być ok. 1000 żołnierzy więcej. "Ta liczba już się zwiększa. Mam tu na myśli otwarcie Dowództwa Dywizyjnego w Poznaniu. Czy część z tych żołnierzy, którzy przybędą na ćwiczenia, zostanie, to sprawa otwarta" - stwierdził.

Jak dodał, kluczowe, że te ćwiczenia się odbędą. "Pokazane zostaną realne zdolności wojskowe. 20 tys. żołnierzy amerykańskich, plus parę tysięcy wojsk sojuszniczych, plus ileś tysięcy naszych żołnierzy, bo równolegle będą ćwiczenia Anakonda. To jest pewna demonstracja wobec Rosji, ale będzie to też ćwiczenie realnych zdolności wojskowych" - oświadczył Soloch.

 

Źródło: PAP