75. rocznica rozpoczęcia Bitwy o Ardeny - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

16.12.2019

75. rocznica rozpoczęcia Bitwy o Ardeny

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w odbywających się w Belgii oraz Luksemburgu uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę zwycięskiej dla wojsk alianckich Bitwy o Ardeny, w której uczestniczyli polscy lotnicy. Prezydentowi towarzyszył szef BBN, minister Paweł Soloch.

– Dzisiaj spotkaliśmy się w gronie przywódców zachodnioeuropejskich, ale także z amerykańskim Sekretarzem Obrony i weteranami, aby uczcić pamięć tych żołnierzy, którzy walczyli tutaj wtedy za wolny świat, za wolną Europę – przypomniał Andrzej Duda. CAŁA WYPOWIEDŹ

W Belgii uroczystości odbyły się w Bastogne – mieście, które było bronione w trakcie ofensywy w Ardenach przez wojska amerykańskie. Uczestniczyli w nich Król Belgów Filip I, Wielki Książę Luksemburga Henryk, Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz Sekretarz Obrony USA Mark Esper.

 

 

– Cieszę się bardzo, że także my, jako Polska, zostaliśmy tu zaproszeni – powiedział Prezydent, przypominając, że polscy lotnicy brali udział w końcowej fazie tej bitwy. – To gest, który oddaje honor naszym żołnierzom walczącym w czasie II wojny światowej, przede wszystkim tutaj na froncie zachodnim, ramię w ramię z Amerykanami, z Brytyjczykami – zaznaczył.

 

 

 

Po południu Prezydent Andrzej Duda wraz z innymi przywódcami wziął udział w uroczystościach na Amerykańskim Cmentarzu Wojskowym w miejscowości Hamm  w Luksemburgu.
 

 

 

Żródło: prezydent.pl