Uroczystość upamiętniająca żołnierzy poległych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

17.12.2019

Uroczystość upamiętniająca żołnierzy poległych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa

17 grudnia br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Paweł Soloch, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, złożył wieniec pod pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. Pomnik znajduje się na terenie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie.

W uroczystościach wziął także udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz najwyżsi rangą dowódcy Wojska Polskiego.

***

Dzień pamięci o poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa przypada 21 grudnia. Datę wybrano w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji zagranicznych. Tego dnia w 2011 r. w wybuchu miny-pułapki zginęło w Afganistanie pięciu polskich żołnierzy.

Ustawa o weteranach wprowadziła w 2012 r. przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Uprawnienia – zwłaszcza dla najciężej poszkodowanych – zwiększyła tegoroczna nowelizacja. Weterani mają prawo do kompleksowej opieki medycznej; weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna. Status weterana przysługuje żołnierzom, pracownikom wojska, funkcjonariuszom wywiadu i kontrwywiadu, a także funkcjonariuszom służb poległych MSWiA - policji, PSP, BOR/SOP oraz Straży Granicznej.

Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa działa w Warszawie od grudnia 2014. Zadania Centrum to pomoc i wsparcie byłych uczestników misji wojskowych, popularyzowanie wiedzy o kontyngentach, pielęgnowanie pamięci o poległych i zmarłych na misjach, począwszy od 1955 r. i misji nadzorczej w Korei.

Od połowy ubiegłego wieku w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków, w przeważającej większości żołnierzy. Zginęło i zmarło 121 z nich.

 

Żródło: PAP i inf. własna