Prezydent w Stalowej Woli - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

16.01.2020

Prezydent w Stalowej Woli

Cieszę się, że program modernizacji polskiej armii, wreszcie jest realizowany i że ogromne kwoty przeznaczane na ten program - łącznie 500 mld zł - trafiają także do polskiego przemysłu - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Hucie Stalowa Wola (woj. podkarpackie). Prezydentowi towarzyszy zastępca szefa BBN, minister Dariusz Gwizdała.

Prezydent podkreślił, że Huta Stalowa wola to jeden z najważniejszych podmiotów dostarczających ciężkie wyposażenie bojowe dla polskiego wojska. "Ogromnie się cieszę, że program modernizacji polskiej armii, o którym tyle razy mówiliśmy i który napotykał na tyle różnych przeszkód, wreszcie jest realizowany i jest zrealizowany także - a może przede wszystkim także tutaj w Hucie Stalowa Wola z tak wielkim powodzeniem" - mówił Andrzej Duda.

 

 

Wskazał na produkowane w Hucie Stalowa Wola moździerze samobieżne Rak i armatohaubice Krab. "Cieszę się z tego bardzo dużego zamówienia, które będziecie państwo realizowali jeszcze przez najbliższe lata, a mam nadzieję staną się one w przyszłości także naszym produktem eksportowym i mam nadzieję, że będą oferowane na całym świecie" - powiedział prezydent.

Wyraził satysfakcję z tego, że w związku z produkcją, która ma miejsce w HSW, powstały nowe miejsca pracy w Stalowej Woli i regionie podkarpacia. "Cieszę się ogromnie, że to zasila dzisiaj polskie wojsko, a my realizując modernizację polskiej armii, płacąc gigantyczne pieniądze - bo to są niewyobrażalne kwoty, to jest ponad 500 miliardów złotych, cały plan modernizacyjny - że te pieniądze w dużym stopniu trafiają także do polskiego przemysłu, rozwijają i unowocześniają go, a także - a może przede wszystkim - zasilają budżety rodzin ludzi, którzy są tutaj zatrudnieni i współpracują z państwa zakładami" - mówił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że miał już okazję obejrzeć egzemplarz testowy wozu bojowego piechoty Borsuk. Jak dodał, ma nadzieję, że także ten sprzęt będzie produkowany przez HSW. "Liczę na to, że to będzie nasz kolejny hit eksportowy (..) i że będzie nim zainteresowanie w wielu państwach na świecie; dzięki temu zakłady będą miały stabilną produkcję na długie lata, która zapewni możliwości rozwoju.

Źródło: PAP