100. rocznica Zaślubin Polski z Morzem - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

10.02.2020

100. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Z mieszkańcami trzech nadmorskich miejscowości Prezydent Andrzej Duda świętował w poniedziałek setną rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem. – Powrót Polski nad morze należał do najważniejszych wydarzeń, które Polskę ukształtowały i budowały naszą historię – podkreślał podczas wystąpień. W czasie uroczystości prezydentowi towarzyszy szef BBN minister Paweł Soloch.

  • Puck: Przesłanie do następnych pokoleń

Główne uroczystości rocznicowe w Pucku rozpoczęły się na placu przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie Prezydent RP odsłonił tablicę upamiętniającą 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do macierzy. 

Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą mieszkańców Pucka wywiezionych i pomordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich w 1939 r. A następnie wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej działacza niepodległościowego, społecznego i kulturalnego Antoniego Miotka, który sto lat temu współorganizował uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem.

Dla upamiętnienia stulecia zaślubin Polski z morzem Prezydent wystosował przesłanie do następnych pokoleń.

W wystąpieniu w Porcie Rybackim Andrzej Duda wskazał, że zaślubiny z morzem należały do najważniejszych wydarzeń, które ukształtowały Polskę. Jak podkreślił, fundamentem odradzającej się Polski była Gdynia –  wówczas morza i oceany całego świata otworzyły się dla naszych żeglarzy, dla naszej bandery, a także marynarki wojennej.

PRZECZYTAJ WYSTĄPIENIE PREZYDENTA

 

  • Uroczystości we Władysławowie

We Władysławowie Prezydent RP spotkał się z mieszkańcami miasta przed pomnikiem gen. Józefa Hallera. – Przybyłem tu, by podziękować za to, że sto lat temu ta ziemia mogła wrócić do odradzającej się po zaborach Polski – mówił Andrzej Duda. – Ludzie przelali krew po to, żeby Polska mogła mieć dostęp do morza. To wielka zasługa pokoleń ludzi mieszkających także i tutaj, na tej ziemi. Kaszubów, ludzi polskiego Pomorza, którzy walczyli przeciwko germanizacji, którzy zachowali wiarę, swoją tradycję, ale przede wszystkim zachowali w sercu głęboki związek z Polską.

PRZECZYTAJ WYSTĄPIENIE PREZYDENTA

 

  • Wejherowo: hołd dla wszystkich, którzy walczyli o Polskę

Podczas spotkania z mieszkańcami Wejherowa Prezydent oddał hołd wszystkim, którzy walczyli o polskość. – Dziękuję za to, że mamy w pełni suwerenną Rzeczypospolitą, którą możemy rozwijać. Chciałbym, aby wielkie plany, chociażby rozbudowy naszych portów, zostały zrealizowane. By rozwinęły się sieci kolejowe. Byśmy stanowili państwo o wielkim potencjale gospodarczym. Wierzę, że po raz kolejny ta ziemia jest w stanie dać pęd rozwojowy Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda. 

 

Źródło: prezydent.pl