Szef BBN: Przyjęcie nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego stworzy szanase powstanie strategii morskiej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

11.02.2020

Szef BBN: Przyjęcie nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego stworzy szanase powstanie strategii morskiej

Spodziewamy się, że w ciągu miesiąca będziemy mieli przygotowaną do podpisu prezydenta nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Jej ogłoszenie stwarza szansę na powstanie strategii sektorowych, w tym morskiej – powiedział szef BBN minister Paweł Soloch podczas Kongresu Bezpieczeństwa Morskiego w Gdyni.

Kongres Bezpieczeństwa Morskiego, który Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowało wspólnie z Akademią Marynarki Wojennej, odbył się we wtorek w Gdyni. Przedsięwziecie zrealizowano m.in. w ramach obchodzonego w tym roku 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim.

"Dzisiaj spotykamy się w momencie symbolicznym, dzień po obchodach 100-lecia powrotu Polski niepodległej nad morze i w miejscu symbolicznym, jakim jest Gdynia, będąca przejawem polityki morskiej, jaką prowadziło ówczesne, odrodzone państwo. W krótkim okresie powstało nowoczesne miasto, nowoczesny port" - mówił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Minister przypomniał, że w ostatnich latach na Wybrzeżu powstało wiele nowych elemetów infrastruktury związanej z energetyką: gazoport, gazociągi, rurociągi, rozbudowa naftoportu, a w bliskiej perspektywie nastąpi rozbudowa farm wiatrowych na morzu.

"W kontekście morskiego rozwoju naszego państwa istotne byłoby wdrożenie strategii bezpieczeństwa morskiego. Spodziewamy się, że w ciągu miesiąca będziemy mieli przygotowaną do podpisu pana prezydenta Andrzeja Dudy nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Jej ogłoszenie stwarza szansę na powstanie strategii sektorowych, w tym strategii morskiej" – mówił szef BBN.

Wiceminister obrony narodowej Paweł Woźny wskazał na zagrożenia ze strony Rosji i na możliwości przeciwdziałania im. Przypomniał o prowokacjach, z którymi spotykają się wojska NATO po interwencji Rosji na Ukrainie.

Jak mówił, "równocześnie z konfliktem na Ukrainie rosyjskie lotnictwo zwiększyło częstotliwość lotów patrolowych w europejskiej przestrzeni powietrznej, także nad obszarami morskimi, co ma na celu testowanie reakcji państw NATO".

Wiceminister podkreślił, że rosyjskie myśliwce wielokrotnie wykonywały loty, które zagrażały cywilnemu lotnictwu. Szczególnie nastąpiło to od 2014 r.

"To przykład działań mających na celu zwiększenie niepewności w regionie. Poprzez modernizację techniczną i coraz bardziej zaawansowane scenariusze ćwiczeń Rosja rozwija zdolności nie tylko floty bałtyckiej, ale również północnej" – dodał P. Woźny.

Jednocześnie wiceszef MON podkreślił, że Marynarka Wojenna w czasie pokoju ma rolę jedynie odstraszającą.

W trakcie panelu omawiającego znaczenie gospodarki morskiej dla zrównoważonego rozwoju Polski poruszano m.in. kwestie bezpieczeństwa Portu Gdynia w dobie inwestycji infrastrukturalnych, transferu technologii przy okazji modernizacji Marynarki Wojennej RP, a także morskich farm wiatrowych jako nowego planu gospodarki morskiej w Polsce.

"Polityka energetyczna Polski ma trzy wyzwania (...): przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne, dbałość o środowisko i konkurencyjność kosztową. (...) Tak żeby prąd był tani, aby był neutralnym krwiobiegiem gospodarki, żeby jej nie blokował" – mówiła prezes zarządu PGE Baltica Monika Morawiecka.

W czasie kongresu oficerowie MW, SG oraz pracownicy Urzędu Morskiego i Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa omawiali także zadania Marynarki Wojennej w czasie pokoju oraz potrzeby i współdziałanie polskich sił morskich.

Żródło: inf własna, PAP