Szef BBN złożył wizytą na Litwie i Łotwie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.02.2020

Szef BBN złożył wizytą na Litwie i Łotwie

Szef BBN minister Paweł Soloch przebywał z wizytą w Republice Litewskiej oraz w Republice Łotewskiej. Głównym celem spotkań szefa BBN jest omówienie dwustronnej współpracy polsko-litewskiej i polsko-łotewskiej a także kwestii regionalnej obecności sojuszniczej armii Stanów Zjednoczonych oraz ćwiczenia Defender Europe 20.

Podczas serii spotkań poruszone zostały także kwestie organizacji kolejnego spotkania na poziomie prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Na litwie polska delegacja BBN wzięła udział w konsultacjach plenarnych z zespołem doradców ds. bezpieczeństwa Prezydenta Litwy, kierowanym przez Jonasa Žukasa. Minister Paweł Soloch spotkał się także z przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa i Obrony Seimasu Dainiusem Gaižauskasem, szefem Sztabu Generalnego gen. dyw. Gintautasem Zenkevičiusem,  wiceministrem obrony Vytautasem Umbrasasem oraz ministrem spraw zagranicznych Linasem Linkevičiusem.

W czasie wizyty na Łotwie szef BBN spotkał się m.in. z doradcą ds. bezpieczeństwa Prezydenta Łotwy Jānisem Kažocinšem, doradcą ds. zagranicznych Solveigą Silkalną, szefem Kancelarii Prezydenta Andrisem Teikmanisem, doradcą ds. bezpieczeństwa Premiera Łotwy Mārisem Cepurītisem, a także z wicepremierem i ministrem obrony Łotwy Artisem Pabriksem. Minister Paweł Soloch złoży także wizytę w bazie wojskowej w Ādaži, gdzie stacjonują żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W jej trakcje szef BBN rozmawiał również z dowódcą batalionowej grupy bojowej eFP ppłk. Erikiem Angellem.

 

***

 

Litwa/ Szef BBN o zadaniach polityki bezpieczeństwa

Najważniejszym zadaniem polityki bezpieczeństwa jest utrzymanie równowagi między odstraszaniem a dialogiem z Rosją, a w dalszej perspektywie przywrócenie stabilności w regionie – powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w środę zakończył dwudniową roboczą wizytę w Wilnie.

„Najważniejsze to utrzymanie równowagi między odstraszaniem a dialogiem z Rosją, tak, żeby ta sytuacja, z którą w tej chwili mamy do czynienia, nie uległa degradacji. W dalszej kolejności jesteśmy zainteresowani przywróceniem stabilizacji w regionie” – powiedział Soloch dziennikarzom. Podkreślił, że chodzi „przede wszystkim o zakończenie agresji na Ukrainie”.

W ocenie szefa BBN wśród wyzwań polsko-litewskiej polityki bezpieczeństwa, a także polityki w szerszym kontekście regionalnym, jest też „wypracowanie solidarnego, wspólnego stanowiska wobec zagrożeń z kierunku południowego”. Jak wskazał, chodzi o kwestie uchodźców, migracji, zagrożenia terrorystycznego oraz cyberataków.

Naszym zadaniem jest budowanie „wspólnej polityki dotyczącej budowania zarówno wspólnego przekazu na zewnątrz, jak i budowania wspólnych struktur, które mogłyby służyć zwalczeniu tych problemów” – powiedział Soloch.

„Jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa, to nasze relacje polsko-litewskie mają ten swój złoty wiek, ale należy dbać, żeby wypełnić go konkretnymi wspólnym projektami” – dodała minister.

Podczas dwudniowej wizyty na Litwie Soloch spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem, doradcą prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy do spraw bezpieczeństwa Vytautasem Żukasem, posłami z sejmowej komisji bezpieczeństwa i obrony oraz z szefem Sztabu Generalnego gen. dyw. Gintautasem Zenkevicziusem, ministrem spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevicziusem i wiceministrem obrony Vytautasem Umbrasasem.

W środę po południu szef BBN udał się na Łotwę, gdzie odbędzie szereg spotkań z przedstawicielami władz tego kraju. Odwiedzi też bazę wojskową w Adażi, gdzie stacjonują żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Głównym celem spotkań szefa BBN jest omówienie dwustronnej współpracy polsko-litewskiej i polsko-łotewskiej w kontekście regionalnej obecności sojuszniczej armii Stanów Zjednoczonych oraz planowanego ćwiczenia Defender Europe 2020.

Podczas spotkań poruszane są również kwestie organizacji kolejnego spotkania na poziomie prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii oraz dalsze kierunki adaptacji Sojuszu Północnoatlantyckiego, sytuacja bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i na Morzu Bałtyckim. (PAP)