Szef BBN: prezydent postanowił, że wojsko wesprze Straż Graniczną - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

14.03.2020

Szef BBN: prezydent postanowił, że wojsko wesprze Straż Graniczną

Prezydent Andrzej Duda, w uzgodnieniu z premierem i po konsultacjach z ministrami spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej postanowił o wsparciu Straży Granicznej przez pododdziały sił zbrojnych – poinformował szef BBN minister Paweł Soloch.

"Od północy będziemy mieli zupełnie nową sytuację. Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej oraz ograniczenia ruchu granicznego związane z koniecznością powstrzymania epidemii koronawirusa to duże przedsięwzięcie logistyczne" – powiedział P. Soloch.

"Potrzeby są zarówno na granicach, gdzie musimy przywracać punkty kontroli granicznej, jak i na granicy wschodniej, będącej jednocześnie granicą Unii Europejskiej. Konieczne jest dodatkowe zaangażowanie setek funkcjonariuszy Straży Granicznej. Oni potrzebują wsparcia" – dodał.

"Dlatego też, po analizie potrzeb, prezydent wraz ze stroną rządową podjęli decyzję o wsparciu Straży Granicznej. Zgodnie z sugestią ministra spraw wewnętrznych takiego wsparcia udzielą przede wszystkim pododdziały Wojsk Obrony Terytorialnej oraz w razie potrzeby jednostki logistyczne, wojska inżynieryjne czy Żandarmeria Wojskowa" – poinformował szef BBN.

Podkreślił, że "nie są to oczywiście działania nadzwyczajne". "Takie współdziałanie wojska z formacjami podległymi resortowi spraw wewnętrznych w ostatnich latach miało miejsce już kilkakrotnie” – powiedział, przypominając współdziałanie wojska ze służbami podległymi MSWiA przy zabezpieczeniu mistrzostw Euro 2012, Światowych Dni Młodzieży czy Szczytu NATO w Warszawie w 2016 r.

"Czymś standardowym jest wsparcie wojska w sytuacjach kryzysowych związanych z walką ze skutkami nawałnic czy wichurami" – dodał.

P. Soloch zdementował także pogłoski o zamykaniu miast. "Chciałem uprzedzić wszelkie spekulacje, bo wiem, że pojawiają się fake newsy i plotki na ten temat. Żołnierze będą wyłącznie wspierać strażników granicznych. Nie ma w ogóle mowy o jakimkolwiek +zamykaniu miast+" – podkreślił.

 

Źródło: PAP