Telefoniczne rozmowy z Prezydentami na temat sytuacji zw. z pandemią koronawirusa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

16.03.2020

Telefoniczne rozmowy z Prezydentami na temat sytuacji zw. z pandemią koronawirusa

Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowy telefoniczne na temat sytuacji związanej pandemią koronawirusa z przywódcami: Włoch, Niemiec, Estonii, Węgier i Litwy.

Podczas rozmowy z Prezydentem Republiki Włoskiej Sergio Mattarellą Prezydent Andrzej Duda przekazał wyrazy solidarności dla narodu włoskiego, który znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa. 

Politycy rozmawiali o konkretnych działaniach, jakie powinny być podjęte na poziomie europejskim zarówno jeśli chodzi o bieżącą walkę z chorobą, jak i zaradzenie kryzysowi gospodarczemu, który może być konsekwencją pandemii.

Podkreślili również, że jest to wielki test dla Unii Europejskiej, europejskiej empatii i wzajemnych relacji między narodami.

Andrzej Duda rozmawiał dziś także z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, z którym wymienił się informacjami o stanie epidemicznym w obu krajach i zabezpieczeniu służb medycznych. Prezydenci zgodzili się, że tylko zdecydowane działania władz państwowych mogą wspomagać opanowanie przyrostu zachorowań, a także ustalili, że będą w stałym roboczym kontakcie w sprawie epidemii.

Poruszony został temat potencjalnych skutków epidemii dla europejskiej gospodarki. Andrzej Duda zaapelował o umożliwienie przejazdu przez Niemcy Polakom powracającym do domu.

O sytuacji w regionie Prezydent RP rozmawiał wcześniej również z Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i Prezydentem Węgier Jánosem Áderem. 

W niedzielę na temat sytuacji związanej z pandemią koronawirusa oraz działaniami w celu jej powstrzymywania i walki z jej skutkami Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie także z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą.

Obaj politycy przyznali, że dla obu krajów sytuacja jest poważna i wymaga wielkiej odpowiedzialności, a także i dyscypliny w działaniu. Omówili sytuację na polsko-litewskich przejściach granicznych związaną z wprowadzonymi zakazami przepływu osób, a także zaapelowali o solidarność narodów europejskich w obecnej sytuacji oraz o większą aktywność instytucji Unii Europejskiej.

 

Źródło: prezydent.pl