Historyczny Fox trafił do Polski - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

14.05.2020

Historyczny Fox trafił do Polski

Do Polski trafił unikatowy samochód pancerny Fox wykorzystywany prawdopodobnie przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego generała Andersa. Będzie to jedyny tego typu historyczny pojazd w Polsce. Inicjatorem jego sprowadzenia był doradca Prezydenta RP Bogusław Winid. Przedsięwzięcie wspierało także Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

W grudniu 2019 r. pojazd oglądał Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Polskim Kontyngencie Wojskowym Sophia na Sycylii.

Pojazd został odnaleziony we włoskiej bazie wojskowej Sigonella przez por. Andrzeja Kuderę z Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sophia. Po uzyskaniu zgody włoskich władz na przekazanie stronie polskiej, pojazd został przygotowany do transportu przez logistyków z 10 Brygady Logistycznej w Opolu, stacjonujących na Sycylii w ramach PKW Irini, a następnie przerzucony do kraju na pokładzie Herculesa C-130 z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Po przylocie do Polski samochód został przekazany do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, gdzie będzie przywrócony do sprawności technicznej.