Szef BBN: prezydent Duda rozmawiał ze Stoltenbergiem o wzmacnianiu współpracy obronnej z USA w Europie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

22.06.2020

Szef BBN: prezydent Duda rozmawiał ze Stoltenbergiem o wzmacnianiu współpracy obronnej z USA w Europie

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem o współpracy obronnej z USA w Europie - poinformował PAP szef BBN Paweł Soloch. Według jego relacji, Duda podczas rozmowy podkreślił, że Polsce zależy na zaangażowaniu USA w bezpieczeństwo Europy oraz na wzmacnianiu NATO.

W związku z wizytą w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Według Solocha, prezydent Duda przekazał sekretarzowi generalnemu NATO, że podczas rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem poruszy temat polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, będącej elementem wzmacniania relacji transatlantyckich.

"Prezydent zaznaczył przy tym, że Polsce zależy na jak największym zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Europy oraz stałym wzmacnianiu potencjału odstraszania i obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego" - podkreślił Soloch.

Według jego relacji, Stoltenberg podziękował prezydentowi Dudzie za "znaczne zaangażowanie Polski" we wspieranie sojuszników oraz partnerów NATO w walce pandemią koronawirusa.

Soloch w tym kontekście przypomniał, że z inicjatywy prezydenta Dudy w ostatnich miesiącach Polska, w ramach operacji NATO, przekazała m.in. na Bliski Wschód i na Bałkany pomoc w postaci środków ochronnych. (PAP)