Obchody 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

15.07.2020

Obchody 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem

Prezydenci Polski Andrzej Duda oraz Litwy Gitanas Nausėda wzięli udział w obchodach 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. – Dzisiaj Polska i Litwa już bez mieczy, ale w przyjaźni, współtworzą razem Europę, Sojusz Północnoatlantycki, rozwijający się świat – mówił Andrzej Duda.

– Jest dla mnie wielką radością, że możemy się spotkać tutaj, na Polach Grunwaldu, po to, by po raz kolejny zademonstrować przyjaźń polsko-litewską i przyjaźń europejską – powiedział.  Jak zaznaczył, dzisiejsza rocznica jest dla niego, jak też dla Polaków, nie tyle symbolem wielkiej średniowiecznej bitwy, ale przede wszystkim symbolem rozkwitu, rozwoju i braterstwa. 

CAŁA WYPOWIEDŹ PREZYDENTA

Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że w obchodach uczestniczy Prezydent Litwy, razem z szefem rządu i ministrami. Przypomniał też, że Prezydent Litwy po objęciu urzędu pierwszą wizytę złożył właśnie w Polsce, w lipcu ubiegłego roku. 

Prezydenci złożyli wieńce przed Pomnikiem Grunwaldzkim, a następnie wzięli udział w uroczystym odsłonięciu pamiątkowego kamienia ufundowanego ze środków społeczeństwa litewskiego w hołdzie walczącym za wspólne zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.

– Bardzo dziękujemy za ten znak obecności i przyjaźni – zaznaczył Andrzej Duda. Dodał, że pomnik będzie symbolizował długą historię polsko-litewskiego braterstwa – braterstwa broni i krwi oraz w ogromnej części wspólnych spraw. 

Uroczystości rocznicowe były także okazją do dwustronnych rozmów polsko-litewskich. 

Źródło: prezydent.pl