Szef BBN: Umowa wojskowa z Amerykanami będzie podpisana 15 sierpnia - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

06.08.2020

Szef BBN: Umowa wojskowa z Amerykanami będzie podpisana 15 sierpnia

Niczego niepokojącego w umowie wojskowej z Amerykanami nie ma; właśnie rozpoczął się proces jej zatwierdzania przez Radę Ministrów; spodziewamy się jej podpisania w okolicach 15 sierpnia – powiedział dla „Dziennika Gazety Prawnej” szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Paweł Soloch.

Minister został zapytany, czy zapisy umowy o współpracy obronnej między Polską i Stanami Zjednoczonymi podważają kontrolę nad polskim terytorium, i czy mamy się spodziewać kolejnych tajnych więzień CIA.

– Niczego niepokojącego w tej umowie nie ma, o czym wszyscy się przekonają, gdy dokument zostanie upubliczniony. Właśnie rozpoczął się proces jej zatwierdzania przez Radę Ministrów. Spodziewamy się jej podpisania w okolicach 15 sierpnia. Następnie umowa będzie musiała być ratyfikowana przez Sejm oraz prezydenta. Same przepisy dotyczące jurysdykcji nie odbiegają od tego, co jest np. w Niemczech. A o więzieniach jawnych czy niejawnych nie ma w żadnej mierze mowy – powiedział Paweł Soloch.

Jak dodał, „ta umowa jest analogiczna do umów zawieranych z innymi sojusznikami”.

Minister P. Soloch został zapytany o kwestię jej finansowania.

– Tu są pewne zmiany, bo zmieniło się także globalne podejście administracji amerykańskiej dotyczące podziału kosztów utrzymania wojsk. Z bardziej asertywną polityką USA w tym zakresie mamy do czynienia już od kilku lat. Będziemy o tym otwarcie informować i rozmawiać, chociażby w Sejmie” – powiedział.

Pytany o to, czy wysunięte dowództwo V Korpusu znajdzie się w Elblągu, Paweł Soloch powiedział: „To nie jest prawda. To będzie inna lokalizacja”.

Źródło: PAP