Prezydent Andrzej Duda objął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

06.08.2020

Prezydent Andrzej Duda objął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP

Wsparcie dla wojska, w tym jego modernizacji technicznej zadeklarował prezydent Andrzej Duda, który symbolicznie objął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Możecie na mnie liczyć, jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych, jestem z wami zawsze, realizując wszystkie wasze potrzeby - zapewnił.

Prezydent Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP w czwartek podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie.

W wystąpieniu A. Duda powtórzył apel do polityków różnych opcji o jedność w sprawach wojska oraz postulat szybszego osiągnięcia wskaźnika 2,5 proc. PKB nakładów na obronność. "Obiecuję wam, że przez te kolejne pięć lat będę czynił wszystko, aby wasz wysiłek wspierać, abyście mogli służyć spokojnie, bezpiecznie, mając jak najlepsze wyposażenie" – podkreślił. "Dziękuję wam za każdy dzień, kiedy byłem Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, i kiedy starałem się wspierać waszą służbę dla Rzeczypospolitej" – zwrócił się do żołnierzy Andrzej Duda.

Zapowiedział starania o kontynuację programów modernizacyjnych, również w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią, oraz o podniesienie wydatków na obronność do poziomu 2,5 proc. PKB przed zakładanym ustawowo terminem - 2030 r. "Będziemy realizowali rozpoczęte programy; swojej modernizacji – wierzę w to głęboko – doczeka się także Marynarka Wojenna" – powiedział prezydent. Kancelaria Prezydenta przygotowała w lipcu projekt "ustawy morskiej", gwarantującej stały procentowy udział wydatków ma marynarkę w budżecie obronnym.

Podobnie jak w wystąpieniu przed Zgromadzeniem Narodowym, A. Duda zaapelował do polityków "aby tak jak kiedyś Rząd Obrony Narodowej Wincentego Witosa" okazali jedność w sprawach dotyczących obronności, w tym modernizacji technicznej wojska. "Chciałbym, żeby nad tymi kwestiami było zawsze spokojne porozumienie polityczne; spokojna, polityczna, merytoryczna debata, która prowadzi do dobrych konkluzji" – powiedział.

"Tak jak oni razem umieli wtedy pracować nad sprawami Rzeczypospolitej, nad jej obroną, a potem odbudową, tak apeluję, abyśmy byli razem w polskich sprawach, wśród tych polskich spraw, z całą pewnością jest sprawa Wojska Polskiego" – mówił A. Duda.

Jak zaznaczył, szósty sierpnia to dla polskich żołnierzy historycznie ważna data. Podkreślił, że nie chodzi o objęcie przez niego po raz drugi zwierzchnictwa na siłami zbrojnymi, lecz o to, że tego dnia 1914 r. z krakowskich Oleandrów wyruszyła 1. kompania kadrowa, "która była początkiem odradzającego są wojska niepodległej, suwerennej Polski". Dodał, że 6 sierpnia 1920 r. marszałek Józef Piłsudski zatwierdził plan operacji, która doprowadziła do zwycięstwa Polski w Bitwie Warszawskiej.

Prezydent zwrócił uwagę na znaczenie tradycji żołnierskiego etosu. "Nigdy przez te pięć lat nie słyszałem ani jednego słowa o uposażeniach czy wynagrodzeniach ze strony żadnego polskiego żołnierza, słyszałem tylko o ojczyźnie, o służbie, o tym wszystkim, co etosem jest i co go wyznacza" - mówił. Jak podkreślił, z żołnierzami rozmawiał wiele razy o nowocześniejszym sprzęcie. "Wielokrotnie prosiliście o wyposażenie, żeby lepiej służyć, lepiej bronić ojczyzny, że jesteście gotowi do służby w każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy, że jesteście gotowi za ojczyznę oddać życie" - podkreślił A. Duda.

Dziękował też żołnierzom za gotowość do służby, także poza granicami; weteranom, weteranom poszkodowanym, a także bliskim żołnierzy. Dziękował również wstępującym do wojska, by służyć jako żołnierze zawodowi lub ochotnicy WOT. "Żołnierze, kochani, wspaniali, możecie na mnie liczyć, jako zwierzchnika Sił Zbrojnych, jestem z wami zawsze, realizując wszystkie wasze potrzeby i pilnując byście mogli służyć dobrze ojczyźnie" - zadeklarował.

* * *

Uroczystość, którą rozpoczęło przybycie prezydenta w asyście Szwadronu Kawalerii WP, miała charakter symboliczny – Prezydent RP jest Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych od momentu objęcia urzędu, tj. od zaprzysiężenia, które nastąpiło w czwartek przed południem.

W ceremonii uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek oraz Tomasz Grodzki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika, dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca WOT gen. dywizji Wiesław Kukuła oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. dywizji Robert Głąb, a także kierownictwo Kanceparii Prezydenta RP, w tym szef BBN minister Paweł Soloch, oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Oprócz pododdziałów reprezentacyjnych wszystkich rodzajów sił zbrojnych, inspektoratów wsparcia i Żandarmerii Wojskowej, na placu Marszałka J. Piłsudskiego były także poczty sztandarowe jednostek WP.

Źródło: PAP