List Prezydenta z okazji promocji na I stopień oficerski w WAT i AMW - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

08.08.2020

List Prezydenta z okazji promocji na I stopień oficerski w WAT i AMW

Nosząc z dumą oficerski mundur, będą Państwo reprezentowali i przekazywali innym wartości, które mundur ten symbolizuje – honor, odwagę, patriotyzm, ale także dążenie do samodoskonalenia czy zdobywania nowych doświadczeń – zaznaczył Prezydent.

Uczestnicy
promocji na I stopień oficerski
w Wojskowej Akademii Technicznej
i Akademii Marynarki Wojennej
im. Bohaterów Westerplatte
w Warszawie

Magnificencje Rektorzy – Komendanci Wojskowej Akademii Technicznej
i Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte!
Panie i Panowie Oficerowie!
Szanowni Państwo!

 

Pozdrawiam serdecznie uczestników promocji na pierwszy stopień oficerski w Wojskowej Akademii Technicznej i w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Gratuluję absolwentom studiów oraz kursów oficerskich. Od dziś są Państwo podporucznikami – oficerami Wojska Polskiego, a w Państwa karierze rozpoczyna się nowy rozdział.

Wojskowa Akademia Techniczna i Akademia Marynarki Wojennej szczycą się zasłużoną renomą zarówno w Siłach Zbrojnych, jak i w środowisku naukowym. Absolwenci obu uczelni zasilają Wojsko Polskie i wspierają cywilne struktury państwa swoim bogatym doświadczeniem, rozwijając polską myśl techniczną i wdrażając nowatorskie rozwiązania. Przede wszystkim jednak przyczyniają się do rozwoju polskiej armii, która staje się coraz nowocześniejsza i coraz bardziej profesjonalna. Dziś dołączają Państwo do tego elitarnego grona, biorąc jako oficerowie Wojska Polskiego współodpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego kraju.

Jestem pewien, że wykorzystają Państwo dobrze szansę, jaką jest ukończenie Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej. Nie mam też wątpliwości, że są Państwo znakomicie przygotowani do podejmowania wyzwań, jakie stoją przed Siłami Zbrojnymi. Od Państwa aktywności i kreatywności zależeć będzie przyszły potencjał Wojska Polskiego, jego stała modernizacja, pozyskiwanie nowych zdolności, ale także wizerunek w społeczeństwie, które darzy armię niezmiennie wysokim zaufaniem. Jestem przekonany, że zachowując godność i etos polskiego żołnierza, zdołają Państwo podtrzymać tę dobrą opinię.

Służba oficera Wojska Polskiego wymaga poświęcenia i zdyscyplinowania, a bycie dowódcą niesie ze sobą zobowiązania wobec podwładnych, wobec kolegów, dowódców i przełożonych, a przede wszystkim wobec Polski. Nosząc z dumą oficerski mundur, będą Państwo reprezentowali i przekazywali innym wartości, które mundur ten symbolizuje – honor, odwagę, patriotyzm, ale także dążenie do samodoskonalenia czy zdobywania nowych doświadczeń. Życzę Państwu owocnej, udanej i pomyślnej służby oraz jak największej zawodowej satysfakcji i wszelkiej osobistej pomyślności. Gratuluję też Państwa Rodzinom i Bliskim, którym życzę dumy oraz wytrwałości w dalszym towarzyszeniu Państwu w trudnej żołnierskiej służbie.

Dziękuję Dowództwu i Kadrze Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej za przygotowanie kolejnego rocznika absolwentów i życzę wielu dalszych sukcesów w działalności dydaktycznej, szkoleniowej i badawczej. Wszystkich Państwa, uczestników dzisiejszej uroczystości, raz jeszcze bardzo serdecznie pozdrawiam.

 

Z wyrazami szacunku,
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

List czytał kmdr Jarosław Wypijewski z Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN.