Święto Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

15.08.2020

Święto Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Przed grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczysta odprawa wart – główna uroczystość przypadającego dziś Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

– Setna rocznica wielkiej wiktorii warszawskiej i Święto Wojska Polskiego – jakże ważny to dzień, w którym dziękujemy za służbę naszym żołnierzom, oddajemy hołd wszystkim poległym za Ojczyznę, ale także wspominamy tamten trudny, dramatyczny czas – wielki i znaczący w historii naszego kraju, a także w jakimś sensie piękny – podkreślił Prezydent.

Andrzej Duda wskazywał również, że „nie byłoby dzisiejszej Polski, gdyby nie te wszystkie wiktorie, gdyby nie bohaterstwo zapisane na kartach historii, które przekazujemy młodym pokoleniom”.

PRZECZYTAJ CAŁE WYSTĄPIENIE

ENGLISH VERSION

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele polskich władz, w tym marszałkowie Sejmu i Senatu, szf BBN minister Paweł Soloch, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, kierownicza kadra MON. Obecny był sekretarz stanu USA Michael Pompeo, a także przewodniczący litewskiego parlamentu, ministrowie obrony Szwecji i Rumunii. 

Po uroczystościach Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a także przed pomnikiem Marszałka znajdującym się przy Belwederze.

 

Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Stanu USA 

Przed południem w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo. W obecności Prezydenta amerykański sekretarz stanu oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA. 

 

Msza św. w intencji Ojczyzny i polskich Żołnierzy

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych, w tym Pary Prezydenckiej.

Andrzej Duda, doceniając znaczenie i rolę Ordynariatu Polowego, w setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej przekazał Katedrze Polowej proporzec Prezydenta RP.

Źródło: prezydent.pl