List Prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 100. rocznicy Bitwy pod Komarowem - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

30.08.2020

List Prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 100. rocznicy Bitwy pod Komarowem

Uczestnicy i Organizatorzy uroczystych obchodów 
100. rocznicy Bitwy pod Komarowem – 
Święta Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2020

 

Szanowny Panie Ministrze!
Szanowni Państwo!

 

Wszyscy Polacy w kraju i za granicą przeżywają w tych dniach chwile wielkiej radości i dumy. Świętujemy razem wspaniały jubileusz – setną rocznicę zmagań w Bitwie Warszawskiej, która przesądziła o zwycięstwie Rzeczypospolitej w wojnie polsko-bolszewickiej. Dzięki polskim triumfom w Bitwie Warszawskiej 1920 roku – na którą złożyło się wiele doniosłych, trudnych, ofiarnych działań militarnych – podbój Europy przez komunistyczną Rosję został zatrzymany. Mimo bardzo trudnej sytuacji strategicznej, nasza stolica pozostała niezdobyta, a Rzeczpospolita utrzymała swój suwerenny byt – wzbudzając tym zdumienie i podziw na całym świecie. Naród polski umocnił się w duchu jedności i patriotyzmu, zyskał nowy zapał do starań o swoją dobrą przyszłość. Pokrzepieni odzyskaną niepodległością i wielkim sukcesem w walce o jej utrzymanie, Polacy przekonali się, że działając razem, wznosząc się ponad drugorzędne różnice i spory, mogą przezwyciężyć każdą przeciwność losu. 

Składamy dziś hołd ówczesnemu Wodzowi Naczelnemu, Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu, a także pozostałym znakomitym dowódcom, z szefem Sztabu Generalnego generałem Tadeuszem Rozwadowskim na czele. Chylimy czoła przed umiejętnościami polskiego wywiadu wojskowego oraz przed męstwem i wytrwałością naszych oficerów i żołnierzy – w tym bardzo licznych ochotników. Pragniemy również uczcić ogromne zasługi premiera Wincentego Witosa i jego współpracowników. Przyjmując misję tworzenia rządu w obliczu najwyższego zagrożenia państwa, zdołał on sformować swój gabinet z udziałem wszystkich patriotycznych sił politycznych, od lewicy po prawicę. Dzięki temu budującemu przykładowi narodowej zgody oraz dzięki odezwom premiera Witosa, Polacy jeszcze bardziej zmobilizowali się do oporu. Ważne miejsce na kartach historii oraz w naszych sercach mają też wszyscy ci, którzy w tamtym dramatycznym czasie wsparli obronę Ojczyzny swoją służbą w formacjach pomocniczych, ofiarnymi datkami materialnymi, modlitwą oraz budującą postawą patriotyczną. Wiktoria Warszawska 1920 roku była wspólnym dziełem całego narodu polskiego i na zawsze pozostanie chwalebnym dziedzictwem nas wszystkich.

Ze zmaganiami w Bitwie Warszawskiej bardzo blisko wiąże się też słynny bój pod Komarowem. Od czasów wojen napoleońskich Europa nie widziała równie wielkiego i zaciętego starcia kawaleryjskiego oraz równie brawurowego zwycięstwa, jakie odnieśli szarżujący z impetem Polacy. Była to jedna z największych bitew XX wieku z udziałem formacji jeździeckich. To właśnie tutaj, na tej ziemi rozpadł się mit jakoby niezwyciężonej Armii Konnej Siemiona Budionnego. 

Mimo że siły polskie były kilkukrotnie słabsze liczebnie, potrafiły odnieść druzgocące zwycięstwo nad groźnym przeciwnikiem dzięki ogromnemu męstwu, poświęceniu i umiejętnościom naszych kawalerzystów i bojowemu kunsztowi dowódców. Z czcią wspominamy nazwiska gen. Stanisława Hallera i dowódcy 1 Dywizji Jazdy płk. Juliusza Rómmla oraz dowódców poszczególnych formacji ułanów i szwoleżerów, a przede wszystkim rotmistrza Kornela Krzeczunowicza, który poprowadził decydującą szarżę. Po tej miażdżącej klęsce bolszewicka Armia Konna straciła inicjatywę strategiczną w wojnie i praktycznie została z niej wyeliminowana. Z dumą przywołujemy ten wspaniały sukces naszych przodków.

Zwycięstwo w Bitwie pod Komarowem to jeden z największych triumfów w chlubnych dziejach jazdy polskiej, na miarę zwycięstw pod Grunwaldem, Kircholmem, Kłuszynem, Wiedniem czy Somosierrą. Dzień Komarowskiej Wiktorii, 31 sierpnia, obchodzimy jako Święto Kawalerii Polskiej. Składam wyrazy uznania wszystkim organizatorom i uczestnikom dzisiejszej uroczystości, a szczególnie Stowarzyszeniu „Bitwa pod Komarowem”, za pielęgnowanie naszych przepięknych tradycji kawaleryjskich oraz pamięci o heroizmie polskiego żołnierza. Cieszę się, że w ten fascynujący sposób upowszechniają Państwo patriotycznego ducha i szacunek dla żołnierskiego munduru wśród młodych pokoleń. Rzeczpospolita jest Państwu za to głęboko wdzięczna.

 

Chwała bohaterskim Obrońcom Ojczyzny!
Wieczna pamięć Poległym!
Niech żyje Polska Niepodległa!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

List odczytał zastępca szefa BBN minister Dariusz Gwizdała.